Elektrikli aracı olanlar bunlara dikkat etmeli

02023 verilerine bakıldığında trafikteki elektrikli araç sayısı güncel bilgilerle 25.000’e yaklaşmış durumda. Bu rakamlar, EV pazarının her yıl rekorlar kırarak yukarı yönlü bir ivme gösterdiğini gösteriyor. Pazar genişledikçe şarj istasyonlarının sayısı da hızla artıyor. Türkiye’de halka açık elektrikli araçlar için ortalama 4.500 şarj noktası bulunuyor. Öte yandan, elektrikli araçların hızla değişen dünyasına ilişkin tüketicilerin kafasında hala birçok soru işareti bulunuyor. Sharz.net yetkilileri, henüz bilinmeyen yeni kavramlar hakkında bazı pratik bilgiler paylaşarak tüketicileri aydınlattı.

Elektrik satışları artıyor

Elektrikli otomobiller, çevre kirliliğini önlemeleri, artan akaryakıt fiyatlarına rağmen daha düşük işletme maliyetleri sunmaları, daha az parçadan oluştuğu için bakımlarının daha kolay olması ve arızalanma riskinin nispeten daha düşük olması nedeniyle önümüzdeki yıllarda da tercih edilmeye devam edecek. Öte yandan geleneksel otomobil kültürünün yerine yeni bir teknoloji hayatın bir parçası olmaya başlarken, elektrikli otomobiller hakkında pek bilinmeyen terimler de var. Yetkililer aşağıdaki bilgileri sağlar:

“EV: Elektrikli aracın kısaltması. Elektrikle çalışan tüm araçları ifade eden bir terimdir. Bu araçlar hareket için tamamen elektrik motorları ile çalışır. BEV: Bataryalı elektrikli aracın kısaltması. Bu araçlar için gerekli olan elektrik enerjisini araç aküleri sağlar. FCEV-FEV: Yakıt hücreli elektrikli aracın kısaltması. Yakıt hücresi tekniği, araç bataryasını hidrojen ve oksijenin birleşiminden oluşan elektrikle şarj eder.

Elektrikli aracı olanlar bunlara dikkat etmeli

HEV: Hibrit aracın kısaltması. İçten yanmalı motor ve elektrik motorunun birlikte kullanıldığı hibrit araçlara HEV adı verilir. Konvansiyonel hibritlerin dışında HEV’ler de PHEV ve MHEV olarak iki ayrı gruba ayrılır. PHEV: Plug-in hybrid elektrikli aracın kısaltması. Bu terim, HEV’lerden daha büyük bir bataryaya sahip olan ve harici olarak şarj edilebilen hibrit araçlar için kullanılır. Plug-in hybrid olarak bilinen bu otomobiller aynı zamanda içten yanmalı motora sahip. Bu araçlar yalnızca elektrik gücüyle, yalnızca içten yanmalı motor gücüyle veya her ikisiyle birden hareket eder.

yüksek gerilim araçları

Diğer terimlerle ilgili olarak uzmanlar şu noktalara dikkat çekiyor:

MHEV: Mild Hybrid Elektrikli Araç yani hafif hibrit olarak kendini ifade eden bu arabaların küçük bir elektrik motoru ve bir bataryası vardır, içten yanmalı motoru desteklemek için çalışırlar.Yalnızca elektrik motoru ile hareket etme özelliği yoktur.Elektrik motoru şehir içinde dur-kalk veya kısa yolculuklar için devreye girer.Hızlanırken içten yanmalı motor devreye girer.

Bataryayı güvenli bir şekilde şarj etmenizi sağlayan sistemi ifade eder. İnvertör: Elektrikli araçlarda AC ve DC gibi iki farklı akım vardır. Dönüştürücü anlamına gelen bu sistem, alternatif akımı (AC) doğru akıma (DC) çevirmektedir. 12V akü: İçten yanmalı motorlu araçlarda da bulunan bu akü; Tüm konvansiyonel araçlarda bulunan far, silecek, radyo gibi düşük voltaj gerektiren sistemlerin çalışmasını sağlar. Aynı zamanda aracın ilk çalıştırıldığında ihtiyaç duyacağı elektriği de sağlar.

DC-DC İnverter: Elektrikli araçların çalışması için yüksek voltaja ihtiyaç vardır ancak araç içindeki bazı ekipmanlar düşük voltajla çalışır. Bu sistem yüksek gerilimi alçak gerilime çevirmektedir. Rejeneratif frenleme: Elektrikli veya hibrit araçlarda, sürüş sırasında yavaşlarken ısı gibi enerjiler dışarı çıkabilir. Bu enerjiler rejeneratif fren sistemi sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülür ve akü şarj olur. Bu sayede aracın fren sistemi içten yanmalı araçlara göre daha uzun süre yıpranıyor” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.