Elektrikli araç teknolojisi karbon salımını azaltıyor

0

Enerji sektörü hızlı bir dönüşüm geçiriyor. Birçok ülkede fosil yakıtlar aşamalı olarak kullanımdan kaldırılıyor ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep her geçen gün artıyor. Avrupa’da üretilen yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretimindeki payı 2010 yılında %20 iken, 2020 yılında bu oran %38’e çıkmıştır. çevresel sürdürülebilirlik ve enerji güvenliği açısından yenilenebilir enerjinin sıklıkla kullanıldığı sektörler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda Avrupa’da ulaşımda kullanılan yenilenebilir enerjinin payı 2005’te %2’nin altındayken 2020’de %10,2’ye yükseldi.

2035 önemli tarih

Sektör yetkililerinden Elden Eray, “Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun 2035 yılına kadar tüm yeni araçlarda CO2 emisyonlarını %100 oranında azaltma kararı, elektrikli mobilite sektörünün önünü açtı” dedi. ulaşımın çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi hakkında aşağıdakiler:

“Ulaşım, küresel karbon (CO2) emisyonlarının yaklaşık %24’ünü oluştururken, binek otomobiller dünya çapında karayolu taşımacılığı emisyonlarının %60’ını oluşturuyor. Türkiye’de ulaşımın toplam karbon emisyonlarındaki payı %22 civarında. Ancak ulaşımda giderek yaygınlaşan elektrikli araçlarla küresel karbon salınımını önemli ölçüde azaltmak mümkün.

Ulaşımdan kaynaklanan karbon ayak izimiz azalacak

Elektrikli araçlar sadece karbon emisyonu hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda ülke ekonomisine de olumlu katkı sağlayacaktır. Fosil yakıt tüketen bir araç km’de 1,5 – 2 lira yakıt tüketirken, elektrikli araçlar km’de 0,3-0,5 lira arasında yakıt tüketiyor. Ayrıca elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarından üreterek kullanırsanız, elektrikli mobilitenin çevreye ve ekonomiye katkısını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Eray sözlerini şöyle sürdürdü:

“2022 yılında Elaris markamızla EPDK’dan lisans alarak sayılı şarj şebeke operatöründen biri olduk. Hedefimiz, bu alanda lider Türk oyunculardan biri olmak ve sunacağımız operatör hizmetleri ile Türkiye’yi şarj istasyonları ile donatmaktır. Bu kapsamda 47 adet AC ve 3 adet DC istasyonun kurulum çalışmalarına başladık ve haziran ayı sonuna kadar çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.