Elektrikli araç alırken dikkat – Araba Haberleri

0

Artık belirli kilometre ve yaşa ulaşan elektriklilerin de tıpkı konvansiyonel motorlu araçlar benzer biçimde satın alınmadan ilkin belirli kontrollerden geçmesi tavsiye ediliyor. Ön ekip, süspansiyon ve fren aksamı benzinli ve dizel araçlarla benzer olan elektriklilerin en mühim hususları ise güç ihtiyacına yanıt veren elektrikli motoru, aktarma organları ve bataryaları oluyor. Yüksek tork sebebiyle ön takımın ve lastiklerin acele aşındığını söyleyen sektör uzmanlarından Cihan Emre, “Hususi arıza tespit cihazlarıyla pil ne kadar şarj edilmiş, ne kadar ömrü kalmış ve kaza geçmişi var ise araç doğru onarılmış mı, kapsamlı şekilde denetim edilmesini tavsiye ediyoruz. Bu araçların en pahalı parçaları pilleri. Ek olarak İstanbul benzer biçimde sıkıntılı yol şartlarında araç altını vurduysa, pili ziyan olmuş mü denetim edilmeli.” dedi.

Üretici garantisi

Hasar gören ya da su alan bataryalar, vakit içinde oldukça yüksek maliyetlere sebep oluyor. Yüksek tork sebebiyle lastik, fren ve süspansiyon elemanlarının acele aşınabileceğini belirten Emre, bu parçaların ne olursa olsun denetim edilmesini, peşinden aracın lifte kaldırılarak pilin fiziki durumunun kontrolünün sağlanmasını önerdi. İstanbul benzer biçimde sıkıntılı yol şartları olan şehirlerde aracın altının kasislere vurabildiğini ve pilin zarar görebileceğini aktaran Emre, “Bazı elektrikli modeller yaşları gereği üretici garantisinden çıkmak suretiyle, bu araçların ne olursa olsun işinde yeterli olan servisler tarafınca tertipli olarak bakımı yapılmış mı, araştırmak gerekiyor.” dedi.

Kilometre ve pil sağlığı

Hususi elektronik tespit cihazları ile elektrikli araçların kilometre tespitinin yapıldığını ve meydana getirilen kilometreyle, ilk günden bu yana meydana gelen şarjın birbirini tutup tutmadığına bakıldığını dile getiren Emre, “Şarj ömrü tıpkı telefonlarda olduğu benzer biçimde vakit içinde kısalıyor. Oldukça kilometre yapmış bir elektrikli aracın otomatikman pil sağlığı da düşer. Pilin değişimi ise hakikaten oldukça maliyetli. Bu yüzden elektrikli araçların da ekspertiz işlemlerini önemsiyoruz. Öteki taraftan elektrikli motorların soğutma sisteminde kaçaklar olması da büyük maliyetlere yol açabilir, bu kaçaklara da bakılmalı.” dedi.

Kaza geçmişi

Elektrikli araçların deneysel bir yönü de bulunduğunu, birçok adaptif güvenlik sistemiyle donatılabildiğini ileten Emre, bu sistemlerin kazalarda zarar görebildiğini söylemiş oldu ve ekledi: “Otonom, yarı otonom sürüş sistemleri benzer biçimde birçok radar ve lidar kullanan gelişmiş sistemler hasar sonrası doğru tamirat ve kalibrasyona gereksinim duyar. Bu donanımların doğru çalışıp çalışmadığı da denetim edilirse alıcıların kafası rahat eder, mühim masraflardan kurtulmuş olurlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.