Ek vergi getirildi: 5 ayda Çin'den Avrupa'ya 2,5 milyon araç ihraç edildi

ABD ve Türkiye'nin ardından Avrupa'da da Çin'in elektrikli araçlarına ek vergi getirildi. Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere yüzde 38,1'e kadar ek gümrük vergisi uygulanacak.

Çin Binek Araç Birliği'nin (CPCA) mayıs ayı verilerine göre Çin'den Avrupa'ya 568 bin araç ihraç edildi. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 29'luk bir artış anlamına geliyor. 2024 yılının 5 aylık dönemi dikkate alındığında Çin'den 2,45 milyon araç ihraç edildi. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 26 oranında artış anlamına geliyor.

İlk beş ayda ihraç edilen otomobillerin ortalama fiyatı ise 19 bin dolar. Raporda dikkat çeken ise ortalama rakamın 2023 yılında da aynı kalması. İhracatın değeri ise yüzde 20,1 artışla 46,4 milyar dolara ulaştı.

2024 yılında Çin'in en çok ihracat yapacağı ülkelerden biri de Rusya olacak. Batı'nın Ukrayna'daki savaş nedeniyle tamamen gerilediği pazarda Çin'in büyük hakimiyeti var. Rusya'nın ardından sırasıyla Meksika, Brezilya, Belçika ve Birleşik Arap Emirlikleri geliyor.

Elektrik destekli modeller açısından Brezilya'yı lider görüyoruz. Onu Belçika, İngiltere, Tayland ve Filipinler takip ediyor.

TÜRKİYE VE ABD'DE VERGİ ARTIŞI

ABD, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik gümrük vergilerini dört kat artırarak %100'e çıkardı.

Yerli üretimin iç pazardaki payını artırmak, korumak ve yurt içinde yatırımı teşvik etmek amacıyla Türkiye, Çin menşeli benzinli ve hibrit otomobillere ithalat değerinin yüzde 40'ı oranında ek gümrük vergisi uygulama kararı aldı.

Türkiye, geçtiğimiz günlerde AB ve ABD'nin uygulamaya koyduğu elektrikli otomobillere ek vergi uygulaymış, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere ise yüzde 40 oranında ek vergi getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir