Ehliyet düzenlemesinde sona gelindi – Otomobil Haberleri

0


Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı, İçişleri bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmanın tamamlanmasının ardından Karayolları Trafik Kanununda yapılacak düzenleme ile yakın bir zamanda B sınıfı ehliyetle 125 cc’ye kadar motosikletin kullanılabilmesi öngörülüyor. MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk yürürlüğe girmesi beklenen yönetmeliğin en geç 2023 yılı sonuna kdar yayınlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Sürücü kursundan eğitim

Yayınlanması öngörülen yönetmelikte B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin herhangi bir sürücü kursundan “motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması” şartınının olmasının öngörüldüğünü vurgulayan Öztürk şöyle demam etti:

“Eğitim sınav şeklinde değil sadece direksiyon eğitimi şeklinde olması öngörülüyor. Eğitim alan kişinin Sürücü belgesi otomatik olarak akredite olacak. Eğitimi alan bu kişiler Sürücü belgesini değiştirmesine gerek kalmadan 125 cc ye kadar olan motosikletleri herhangi başka bir işleme gerek kalmadan kullanabilecek. Uygulamada yaş sınırı bulunmamakla birlikte, «Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü» yaş sınırını ayrıca değerlendiriyor.”

E-Ticaret kuruluşlarından herhangi birine kayıtlı olan sürücülerin bu düzenlemeden yararlanamayacağını belirten Öztürk,” Çalışmalar hızla devem etmekte olup yönetmeliğin en geç 2023 yılı içerisinde yayınlanacağını bekliyoruz” dedi.

Satışlar 800 bine çıkacak

Trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısı 2023 Ocak-Ağustos aylarına göre % 146,4 arttı. 2023 Ocak-Ağustos aylarında 637.331 adet tescil yapıldı. 2023 Ağustos’ta ise satışlar geçen yılın aynı ayına göre % 165,9 artarak 109.4 bin adete yükseldi. Öztürk,”Otomobilin yüksek maliyetle kullanımı ulaşımda motosiklete olan talebi giderek artırıyor. Uluslararası markalarda taleplerin % 20 si bile karşılanamıyor. Talebin bu şekilde devam edeceğini ve 2023 yılı sonunda pazarın 800 bin adedi aşacağını tahmin ediyoruz” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom