Doğrudan limanda teslim! Otomotivde tedarik sorununa ilginç çözüm

0Otomobil markaları 2023 Ocak-Haziran aylarında Türkiye’ye getirdikleri her şeyi sattılar. Yatırım alımlarıyla güçlenen talebin de etkisiyle rekabet modelde değil, araç üretip hızlı teslim edebilen markada yoğunlaştı. Çünkü bir yandan küresel üretim ve lojistik sorunları devam ederken, diğer yandan otomobil fiyatları her ay yükseldi. Kurban Bayramı öncesi Marmara bölgesi limanlarında araç boşaltma telaşı yaşandı. Trafik o kadar yoğundu ki bazı gemiler açıkta beklemek zorunda kaldı. Araçlarını indirebilen markalar, TSE onayı ve gümrükleme işlemlerinin yoğunluğu nedeniyle bayram öncesi teslimatlarını gerçekleştiremedi. Türkiye’de teslimatları geciktiren lojistik sorunlara çok ilginç bir çözüm bulundu.

GÜNDE 300 TESLİMAT

Peugeot, Citroen, Opel ve DS gibi markaları bünyesinde bulunduran Stellantis, geçtiğimiz haftadan bu yana Haydarpaşa Limanı’na gemi ile araç bırakarak, tarihi istasyonun yanındaki boş alana çadır kurup direkt teslimata başlıyor. Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, grubun Haydarpaşa operasyonuyla günde 300 araç teslim ettiğini belirterek, “POI denilen araçların hazırlıklarını önce limanlarda yapıyoruz, sonra doğrudan Haydarpaşa’ya sevk ediyoruz. . Dolayısıyla TIR taşımasına gerek yoktur. Kamyonlar Anadolu’ya ve diğer perakendecilere hizmet veriyor. Zaten satışların %45’i İstanbul’da yapılıyor. Haydarpaşa ile teslimat süresi 10-15 gün gecikti. Müşteriler partiden önce araçlarını teslim alabildiler” dedi.

Doğrudan limana teslimat Araba tedarik sorununa ilginç bir çözüm

100 BİNİ BULACAKSINIZ

Opel’in davetlisi olarak katıldığımız Berlin’deki Astra elektrik toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özocak, pazar beklentileri ve markanın hedefleri hakkında şu mesajları verdi: “Toplam binek ve hafif ticari araç satışlarının 100 bini bulmasını bekliyoruz. Haziranda. Böylece pazar Ocak-Haziran aylarında 545 bine ulaşacak. Bu hem bir aylık hem de altı aylık bir rekor. Biz de Opel gibi Haziran’da 10 bin adetlik satışla yani yüzde 10’luk pazar payıyla rekorumuzu kıracağız. Sömestr için satışlarımız toplamda 40 bine ulaşacak. Yılı 60 bin adedin üzerinde satış ve yüzde 6,5 pazar payı ile kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

Doğrudan limana teslimat Araba tedarik sorununa ilginç bir çözüm

Emre Özocak

ASTRA ARTIK ELEKTRİKLİ

Astra modeliyle ithal edilen C-Hatchback sınıfında lider olduklarını kaydeden Emre Özocak, elektrikli Astra’nın gelişiyle bu liderliği taçlandıracaklarını söyledi. Bu yıl 500 elektrikli Astra’yı Türkiye’ye getirmeyi planladıklarını belirten Özocak, modelin diğer elektrikli Opel modellerinde olduğu gibi sadece internet üzerinden satılacağını, 75 bin TL depozito isteneceğini söyledi. Geçtiğimiz hafta internetten sipariş vermeye başlayan elektrikli Astra, 115 kW (156 PS) ve 270 Nm tork üreten bir elektrik motoruna sahip. Araçta bulunan 54 kWh batarya, 418 km’ye kadar elektrikli sürüş menzili sunuyor. Eylül ayından itibaren araç teslimatları başlayacak.

Kaynak: Hürriyet / Taylan Özgür Dil


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.