Daimler Buses otobüslerini yeniliyor – Araba Haberleri

0

Daimler Otobüsleri, Küresel Test Sürüşü Etkinliğinde en son teknolojik yeniliklerle donatılmış Mercedes-Benz eCitaro, Mercedes-Benz Intouro ve Mercedes-Benz Intouro K hybrid’i sundu. 9 Mayıs’ta Berlin’de düzenlenen etkinlikte otobüslerle ilgili teknik bilgilerin paylaşılmasının yanı sıra belirlenen güzergahta sürüş deneyimi de gerçekleştirildi.

Şehir içi otobüslerin geleceği

Yakın gelecekte şehir içi otobüslerin dizel motorlarla değiştirilmesini hedefleyen Mercedes-Benz eCitaro, yeni nesil NMC 3 pil teknolojisi sayesinde şehir içi ulaşımda ihtiyaç duyulan menzile tek şarjla ulaşılmasını mümkün kılıyor. Belirli mevsim koşullarında tek araçlarla 350 kilometre, körüklü araçlarla 280 km’nin üzerinde menzil sunan eCitaro, 12 m tek otobüslerde 588 kWh’e, 18 m körüklü otobüslerde ise 686 kWh’e kadar enerji depolama kapasitesine sahip. Park alanında kablo ile şarj edilmek üzere tasarlanan otobüs, hem sağ hem de sol tarafta bulunan şarj soketleri ile birden fazla noktada şarj edilebiliyor. Aracın sürücü kabinindeki yerleşimi ve kullanımının dizel Citaro ile benzer özelliklere sahip olması nedeniyle, dizel Citaro kullanmış olan sürücülerin eCitaro’ya adaptasyonu çok daha kolaydır.

Daimler Otobüsleri otobüslerini yeniliyor

Mercedes Benz Giriş

Maksimum karlılık, işlevsellik ve konfor sunan Mercedes-Benz Intouro, kısa mesafeli seyahatlerde çıtayı yeni bir seviyeye taşıyor. 55 kişiye kadar oturma kapasitesine sahip 12 metre uzunluğundaki araçta yer alan yeni nesil koltuklar, sahip olduğu özelliklerle uzun yolculuklarda bile konforlu bir yolculuk deneyimi sunuyor. En son güvenlik sistemlerine sahip Mercedes-Benz Intouro; Elektronik Stabilite Programı (ESP), Şeritte Kalma Yardımı (SPA), Fren Yardımı (BA) ve Aktif Fren Yardımı 5 (ABA 5) vardır. Kapsamlı araç güvenlik paketi, yaya algılamalı radar tabanlı Viraj Asistanını da içerir. Viraj Asistanı sistemi, viraj alırken sürücüyü bariyerler veya trafik ışıkları gibi sabit engellerin varlığı konusunda uyarır ve 36 km/s üzerindeki hızlarda şerit değiştirirken ek bir uyarı sistemini etkinleştirir.

Intouro K hybrid de sahnede

Çizgi gösterge bölümü ve ödeme sistemi montaj bölümü ile farklı toplu taşıma faaliyetlerine hazır bir ürün olan Mercedes-Benz Intouro K hybrid, kendi alanında kullanışlı ve güvenli bir seçenek olarak öne çıkıyor. Hareket halindeki yayalarda bile maksimum frenleme yapabilen Aktif Fren Yardımı 5 (ABA 5), bu araç sınıfında türünün tek örneği olarak öne çıkıyor.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.