Dacia da artık hibrit oldu

0

Dacia’nın yedi kişilik aile otomobili Jogger, satışa sunulmuş olduğu ülkelerde şimdiye kadar 83.000 adedin üstünde sipariş ve 51.000’in adedin üstünde satışa imza attı. Jogger müşterilerinin üçte ikisi, ECO-G 100 motoru tercih ederek Dacia’nın LPG uzmanlığını seçti. Ek olarak müşterilerin üçte ikisi en yüksek donanım seviyesini tercih etti.

Otomatik ve hibrit

Jogger yakında satışa sunulacak otomatik şanzıman ve debriyajsız vites kutusu içeren HİBRİT 140 motoruyla, başarısını sürdürmeye devam edecek. Nisan ayında Türkiye’de satışa sunulması planlanan hibrit teknolojisine haiz ilk Dacia modeli olan Jogger HİBRİT 140, Romanya Mioventi fabrikası’nda üretiliyor olacak ve markanın elektrikliye geçiş süreci açısından oldukca büyük öneme haiz. Jogger HİBRİT 140 hem de elektrikli vasıta kullanmanın avantajlarından yararlanmak isteyen kullanıcılar için öne çıkan bir seçenek olacak. Sessiz, yumuşak, titreşimsiz, tamamen elektrikli ilk hareket performansı sunacak olan Jogger HİBRİT 140, yüksek tork değeriyle anlık hızlanma benzer biçimde avantajlarla sürüş keyfini artırmayı hedefliyor.

Enerji geri kazanımı

Dacia Jogger, hemen hemen geliştirme aşamasında iken hibrit motor ve batarya entegrasyonu göz önünde bulundurularak tasarlandı. Batarya, hem de ECO-G 100 versiyonunda LPG deposunun da yer almış olduğu stepne bölmesinde, vasıta zemininin altına bulunuyor. Jogger HİBRİT 140, motor frenini güçlendirirken rejeneratif fren işlevini artıran “B moduna” haiz bir otomatik şanzımanla yollara çıkıyor. 90 bg güç üreten dört silindirli 1,6 litrelik benzinli motor, iki elektromotor (bir 50 bg motor ile beraber yüksek voltajlı marş jeneratörü) ve içten yanmalı motora bağlı dört vites ve elektromotora bağlı iki vitesli otomatik şanzıman olmak suretiyle gelişmiş bir çözümden oluşuyor.Fren enerjisi geri-kazanım sistemiyle 1,2 kW saat (230V) kapasiteli bataryanın yüksek enerji geri-kazanım seviyesi kadar otomatik şanzımanın verimliliği de mühim kullanım avantajlarını bununla beraber getiriyor. Sürücü fren yaptığında yada yavaşladığında batarya şarj oluyor ve benzersiz bir hibrit tecrübe yaratıyor. Jogger HİBRİT 140, WLTP averaj çevriminde 900 km’nin üstünde menzile ulaşabiliyor. Jogger HİBRİT 140’ta batarya sekiz yıl yada 160.000 km garantisi ile sunuluyor. (hangisi ilkin dolarsa)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.