Dacia 2025 rallisinde sentetik yakıt ile yarışacak

02024’ten itibaren, test aşamaları da dahil olmak üzere, dokuz kez Fransız ralli dünya şampiyonu Sébastien Loeb ve İspanyol ralli pilotu Cristina Gutiérrez Herrero, Dacia için resmi olarak yarışacak. Dacia’nın Dakar Rallisi’nde yarışacak modeli, Aramco tarafından sağlanan sentetik yakıtla çalışacak.

Dacia, 2025’ten itibaren Dünya Ralli-Raid Şampiyonası’nda bir inşaatçı olarak yarışacağını ve ardından gerçek bir dayanıklılık testi olan Dakar’a katılarak kendisini motor sporlarının zirvesine taşıyacağını duyurdu. Her açıdan nefes kesici bir macera olan Dakar, 40 yılı aşkın süredir her yıl 60’tan fazla ülkeden 500 maceracıyı benzersiz bir yarış için bir araya getiriyor. 2025 sezonundan önce, Dacia prototipleri 2024 gibi erken bir tarihte Fas Rallisi’nde test edilecek.

Sentetik yakıt kullanacak

İspanyol ralli pilotu Cristina Gutierrez Herrero, 2017 yılında otomotiv kategorisinde Dakar Rallisi’ni bitiren ilk İspanyol kadın sürücü oldu. Henüz 31 yaşında olan 2017 ile 2023 yılları arasında 7 Dakar Rallisi’ne katıldı. İspanya’da yol mitingi. 49 yaşındaki Fransız ralli pilotu Sébastien Loeb, 2004’ten 2012’ye kadar arka arkaya 9 kez Dünya Ralli Şampiyonası’nı kazandı. Motor sporlarının en başarılı sürücülerinden biri ve tüm zamanların en büyük ralli sürücüsü olarak kabul edilen Loeb, o zamandan beri Dakar’da yer alıyor. 2016.

2021’den itibaren İngiliz Prodrive ekibi tarafından tasarlanan ve yönetilen Bahrain Raid Xtreme Hunter’ın direksiyonunda Dakar Rallisi’ne katıldı. Dacia prototipi, enerji ve kimya endüstrilerinde dünya lideri olan Aramco tarafından sağlanan sentetik test yakıtıyla çalışacak. Aramco’nun sentetik yakıt çözümleri, yenilenebilir hidrojen ile ayrılmış CO2’nin birleştirilmesiyle üretilir ve günümüz motorlarıyla uyumlu düşük karbonlu bir yakıt sağlar.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.