Çinli Skyworth Türkiyeye batarya fabrikası kuruyor

0

Anlaşmaya göre 2024 yılının ilk çeyreğine kadar 800+4C mimarisine sahip pil üretimine yönelik tesis açılacak. Bu piller ile şarj gücü 120kw’dan 480kw’a çıkacak, bu da yüzde 0’dan yüzde 80’e 8 dakikada şarj olmanızı sağlayacak. Her iki grup da bu ortak proje için toplam 25 milyon dolar yatırım yapacak. Ülkemizde pazara girdiği andan itibaren en seçkin elektrikli SUV’lardan biri olan ve TEHAD tarafından 2022 yılında halk oylamasıyla yılın elektrikli otomobili seçilen Skywell ET5; Güçlü tasarımı, hızlı şarj performansına sahip pil teknolojisi, şehir içinde 642 km’ye varan menzili, yarı otonom sürüşü, akıllı özellikleri ve en önemlisi 8 yıl ile Avrupa ve Türkiye elektrikli otomobil pazarlarında önemli bir oyuncu haline geldi. ve 150 bin km akü garantisi. Geçen yıl Çin’in Jiangsu eyaletinde 1.2 GWh kapasiteli pil fabrikası açan marka, bu hamlesiyle küresel pazardaki rekabetteki konumunu sağlamlaştırdı. 22 bin metrekarelik fabrikasında bir pil modülü ve iki pil paketi üretim hattı kuran marka, 2023 yılında 170 milyon dolar değerinde pil üretmeyi hedefliyor.

Uzun yolu tercih edenler için mükemmel bir seçenek

Skywell’in yeni nesil araçlar alanında özellikle son 10 yılda edindiği tecrübeyle tasarladığı ET5’in talebi karşılamaya yetecek sayıda üretildiğini belirten Skywell Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, “86 kWh’lik gücü sayesinde. Yüksek kapasiteli bataryası ile şehir içinde 642 km’ye kadar menzil sunabilen ET5, 0’dan 100 km/sa hıza 7,9 saniyede çıkıyor. the-art ekipmanları, hızlı şarj özelliği ile %20’den %70’e şarj olması yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Tüm bu özellikleriyle piyasadaki modellerden sıyrılan yeni tasarımımız özellikle şarjı olanlar için mükemmel bir seçenektir. Uzun menzilli ve konforlu sürüşü tercih ediyor. Tesisin maliyetinin 25 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Elektrikli araçların çok daha ucuz olduğunu belirten Ulubaş, “100 kilometre mesafe için gerekli olan şarj kapasitesinin yerli prizlerdeki maliyetine denk geliyor. yaklaşık 20 lira masrafı var. Bu rakam, son dönemde önemli ölçüde artan benzine göre 6 kat daha fazla tasarruf sağlıyor” dedi.

“Akaryakıtla çalışan araçlar arasındaki dolum süresi farkını ortadan kaldıracağız”

Skywell’in kurucu ortağı ve CEO’su Wu Longba, Skywell’in performansını artırmak için sürekli olarak Ar-Ge çalışmaları yürüttüğünü belirterek, “Yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Skywell ET5 LR, yeni 800V+4C süper hızlı şarj teknolojisine sahip olacak, şarj gücü 120kw’dan 480kw’a çıkacak ve bu da 0’dan %80’e 8 dakikada şarj olmasını sağlayacak. Bu sayede motorlu araçlar arasındaki yakıt doldurma süresi farkını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. En yüksek yazılıma sahip 860V pillere sahip araçlar Çin’de üretiliyor ve ülkede üretilen araçların %23’ü elektrikli araç kategorisine giriyor. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın yüzde 50 olması gerekiyor.” dedi. Türkiye’de yapmak istedikleri yatırımlar hakkında da konuşan Wu Longba, “Türkiye ve Avrupa’da 15 ülkede distribütörümüz olan Ulu Motor ile yakın bir çalışma içindeyiz. Birlikte bir pil fabrikası açmaya karar verdik. Bu konuda en kısa sürede fizibilite çalışmalarına başlayacağız. Türkiye-Çin ilişkilerinde önemli bir dönüm noktası olacak bu iş birliği bizi çok heyecanlandırıyor. Türkiye’de araç üretim hattı kurmak, yedek parça tedarik sistemini Türkiye’ye getirmek ve bazı parçaları burada üretmek de planlarımıza dahil ettik.Tüm bu süreçler için Ulu Motor ile zaman içinde birçok iş ortaklığımız olacak. Arzumuz, Türk otomotiv sanayisinin yeni teknoloji ve kabiliyetlerinin geliştirilmesini planlamaktır” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.