Çinli markaların ek vergi beyanı

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Daha önce yalnızca Çin'deki elektrikli binek modellere uygulanan ek vergi, artık hibrit ve konvansiyonel otomobillere de uygulanacak. Bu durumun Çin'den gelen araçların maliyetlerini artırması bekleniyor. Kararın ardından açıklama yapan sektör yetkililerinden Si Fenghuo, şunları söyledi:

“Türkiye bizim en stratejik pazarlarımızdan biri ve aynı zamanda Chery'nin Avrupa stratejisinin de önemli bir parçası. Bu nedenle Chery markası olarak müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek amacıyla Eylül 2022'de kendi sermayemizle yan kuruluşumuz Chery Türkiye'yi kurduk. Hükümetin vergi düzenlemesine ilişkin kararına saygı duyuyoruz. Mevcut durum göz önüne alındığında; Yapılan değişikliklere uyum sağlamaya çalışırken bir yandan da ilgili bakanlıklarla birlikte Türkiye'deki inşaat ve imalat fabrikalarının fizibilite analizleri üzerinde de yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye çapındaki yetkili satıcı ağımızla satış ve hizmetlerimizle müşterilerimizin yanındayız ve olmaya devam edeceğiz.

Üretime odaklanıyoruz

Sektör yetkililerinden Kağan Dağtekin şunları söyledi:

“Ülkelerin ekonomi ve ticaret yönetimleri doğal olarak kendilerini korumaya yönelik tedbirleri düşünüyor. Bu kapsamda Avrupa Birliği'nin kısa sürede mali tedbirler almasını beklerken, biz de Türkiye gibi toplam gümrük vergisini yüzde 50'ye çıkardık. Bu yeni talep beklediğimizden erken geldi ve MG yönetimi, Avrupa'daki gelişimlerine devam etmek için Avrupa'da üretim tesisleri kuracaklarını sert bir şekilde resmi olarak iletmişti.

Avrupa'da planlanan tesislerin ilkinin Türkiye'de olması için çalışıyoruz. Geçtiğimiz hafta MG ile niyet mektubu imzalama noktasına geldik. Ancak yatırım kararı vermenin uzun bir süreç olduğu ve her arzunun ötesinde kesin olmak doğru olmadığı anlaşılmalıdır. Sanayi Bakanlığımız da bu yatırımın içinde ve kendilerinden çok güzel destek alıyoruz. Hatta geçtiğimiz Aralık ayında Sanayi Bakanımız Fatih Kacır'ın liderliğinde geniş bir ekiple SAIC-MG genel merkezinde üst düzey yönetimle projemizi değerlendirdik ve ülkemizin endüstriyel kabiliyetlerini, özellikle de otomotiv üretimindeki gücümüzü aktardık.

Umarım emeklerimizin karşılığını alır ve Türkiye gibi üretime kavuşuruz. Ama her halükarda Avrupa ve/veya Türkiye'de üretim tesisi kurulduğunda MG marka araçlarımız bugün olduğundan çok daha rekabetçi fiyat ve özelliklerle yollarına devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir