Çin otomobil ithalatına uygulanan ek vergi Avrupa pazarını etkilemeyecek

Fitch'in açıklamasında, Volvo, Polestar ve Dacia tarafından üretilenler de dahil olmak üzere Çin'den Avrupa'ya yapılan araç ihracatının 2023 yılında AB elektrikli otomobil satışlarının %4'ünden azını oluşturacağı belirtildi.

Çin'in Alman otomobil üreticilerinin satışlarında ortalama yüzde 10'luk paya sahip olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Çin'in Avrupa'da üretilen araçlara ek vergi getirmesi halinde bunun otomobil üreticileri tarafından telafi edilebileceği vurgulandı.

Açıklamada, Almanya ve Çin'in ortak ürettiği araçların satışlarının etkilenebileceği ve ticari gerilimlerin artması durumunda bu tür ortak girişimlerin nakit akışı sağlamakta zorlanacağı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “AB'nin Çin'de üretilen elektrikli araçlara uygulamayı düşündüğü tarifelerin, elektrikli araç alımlarındaki yavaşlama göz önüne alındığında, kısa vadede Avrupa'daki rekabet ortamını maddi olarak etkileme ihtimalinin düşük olduğuna inanıyoruz. “Ancak Çin, özellikle diğer araç türlerini ve diğer endüstriyel sektörleri kapsayacak şekilde daha geniş önlemlerle tepki verirse, en ağır darbeyi Alman otomobil üreticileri alacak.”

AB, 12 Haziran'da yaptığı açıklamada, 4 Temmuz'dan itibaren Çin'de üretilen elektrikli otomobillerin AB üye ülkelerine ithalatına yüzde 38,1'e kadar ek vergi uygulamayı planladığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir