BYD'nin Türkiye'ye yapacağı 1 milyar dolarlık yatırımın detayları belli oldu

BYD'nin Türkiye'ye yapacağı 1 milyon dolarlık yatırımın detayları belli oluyor…

BYD Başkan Yardımcısı ve BYD Amerika İcra Kurulu Başkanı (CEO) Stella Li, BYD'nin Türkiye'ye 1 milyar dolar yatırım kararıyla ilgili soruları yanıtladı.

Türkiye'nin çok sayıda yetenekli gencin bulunduğu çok ilginç bir ülke olduğunu vurgulayan Li, şöyle konuştu: “Çinliler ve Türkler birbirine çok benziyor. Biz aile değerlerine önem verdiğimiz gibi eğitime de önem veriyoruz. Yani Bu ülkede çok fazla genç var ve büyük bir enerjinin yanı sıra yeşil teknolojiye de tutku var.” dedi.

Ülkenin üretimdeki gücüne ve kaliteli iş gücüne değinen Li, Türkiye'nin AB ülkeleri arasında üçüncü büyük otomobil üreticisi olduğunu ve ülkede çok sayıda yüksek eğitimli araştırma ve geliştirme yeteneğinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin coğrafi konum açısından önemine vurgu yapan Li, şöyle konuştu: “İstanbul, dünyada Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan tek şehir. Türkiye, Avrupa Yakası'nda da, Asya Yakası'nda da yer alabilir. Dolayısıyla Türkiye, zirvede yer alıyor. Burada bir üretim merkezi kurma arzumuz var.” “Bu noktada yer alıyor ve dolayısıyla sadece Avrupa’ya değil, çevre bölgeye de çok sayıda otomobil ihraç etme imkanına sahip olacağız.” dedi.

“SADECE TESİS KURMAK İÇİN GELMEDİK”

Stella Li, BYD'nin dünya lideri bir yeşil teknoloji şirketi olduğunu belirterek, sadece bir otomobil üretim şirketi değil aynı zamanda bir mühendislik şirketi olduğuna dikkat çekti.

Dünya çapında 110 binden fazla Ar-Ge mühendisine sahip olduklarını ve günde 32 patent ürettiklerini anlatan Li, şöyle konuştu: “Bu nedenle Türkiye'ye sadece tesis kurmak için değil, aynı zamanda elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobillerdeki en ileri yüksek teknolojiyi Türkiye'ye getirmek için geldik. Hindi.” “Bu tesisi, buraya en ileri teknolojiyi getirecek en büyük üretim tesislerinden biri olacak şekilde inşa etme hedefimiz var.” Dedi.

8-12 MODEL ÜRETİM BEKLENTİLERİ

Üretim tesisinin kurulacağı Manisa'yı ziyaret ettiğini, devlet kurumlarından ve yöre halkından çok etkilendiğini belirten Li, “Çok profesyoneller ve biz de araziyi çok beğendik. Burası bizim evimiz olacak ve burada olacağız. Yerli bir Türk şirketi gibi olun.” Bir açıklama yaptı.

Türkiye'deki üretimin detaylarına da değinen Li, “Yaklaşık 8-12 farklı model üretmekten bahsediyoruz. O nedenle burada daha fazla model üretebilme ve buraya yerleşebilme kabiliyetine sahip olmak istiyoruz.” dedi.

“12 AYDAN KISA BİR SÜRE İÇİNDE İNŞA EDECEĞİZ”

Fabrikanın inşaatına bir an önce başlamak istediğini ve yatırımın ilk aşamasında akü grubunun montajının Türkiye'de yapılacağını belirten Li, şöyle konuştu:

“Şu anda çalışıyoruz, burada 12'den fazla kişiden oluşan büyük bir ekibimiz var, farklı departman bileşenlerini temsil eden kişiler. Manisa'da bir hafta kalıp birçok ayrıntıyı öğrenmek ve daha derinlemesine öğrenmek istiyoruz. bu proje üzerinde çalışmaya hazırız “Belki önümüzdeki yaz fabrikanın inşasına başlayabiliriz ve ardından umarım fabrikayı Çin'deki gibi 12 aydan kısa bir sürede inşa edebiliriz.”

Türkiye'de yerel ortaklarla çalışmayı düşündüklerini belirten Li, şöyle konuştu: “Buradaki BYD yatırımı sadece 5 bin kişiye daha istihdam yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda teknolojiyi ve inovasyonu da Türkiye'ye kazandırmak istiyoruz. geleceğin teknolojisinin ve dolayısıyla inovasyonun merkezi. Bunların hepsi tutku.” Heyecan verici gelişmeler.” değerlendirmesini yaptı.

BYD'nin Türkiye'de üretim yapacağı için araçlarda bazı özel tasarım ve yenilikleri Türk tüketicisiyle buluşturabileceğini anlatan Li, Türk televizyon program ve dizilerinde yer alacak bir uygulamanın aracın multimedyasına entegre edilebileceğini söyledi. sistem.

İstanbul'a ikinci kez geldiklerini ve özellikle yemeklerden memnun kaldıklarını belirten Li, şöyle konuştu: “Burası harika bir turizm ülkesi. Bildiğiniz gibi Çin'den de çok turist geliyor. Çinliler 200 milyar dolardan fazla harcıyor” Seyahatte bu yüzden BYD buraya daha çok gelebilir.” “Türkiye'yi tanıtmak ve daha fazla Çinli turistin gelmesini teşvik etmek istiyoruz.” dedi.

Türkiye'ye yatırım yaparken gümrük tarifelerine pek dikkat etmediklerini anlatan Li, çoğunlukla ülkenin üretim açısından rekabetçi ve yeni teknolojilere hazır olmasına baktıklarını vurguladı.

BYD Başkanı Wang Chuanfu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesine değinen Stella Li, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Cumhurbaşkanımız ile harika bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız BYD'den en ileri teknolojiyi ülkeye getirmesini ve aynı zamanda Türkiye'nin kapasitesini artırmasını istedi. endüstriyel yetenekler.” “Ve evet Sayın Başkan, tüm bu ileri teknolojiyi buraya getiriyoruz ve halkınızın (teknoloji alanında) eğitimine de katkıda bulunacağız.” dedi.

BYD Başkan Yardımcısı ve BYD Amerika CEO'su Stella Li, yatırım sürecinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ilgili kurumların kendileriyle uyum içinde çalıştığını vurguladı ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye'de devlet kurumlarıyla çalışırken onların profesyonelliği ve özverisinden çok etkilendik, özellikle Sayın Bakanımızın ve harika bir sektör ekibinin ve bütün bir ekibin çabasından her zaman 'dünyanın en çalışkan grubu veya milliyeti'nden bahsediyoruz. Ama sonra şunu öğrendik (Türkçe “Aslında bizden daha çok çalışıyorlar, çok profesyoneller ve en detaylı teknolojileri bile biliyorlar. Etkileyici.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir