Bakanlık tarafından tatil trafiği dikkatle takip ediliyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, karayollarında alınan tatil tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

68 bin 655 kilometrelik yol ağında bayram döneminde olası trafik yoğunluğu nedeniyle her türlü tedbirin alındığını vurgulayan Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Vatandaşlarımızın huzur içinde seyahat edebilmesi için her türlü tedbiri aldık. 24 saat çalışıyoruz. Haftanın 7 günü en yoğun yolculukların gerçekleştiği karayolları esas alınarak.

Ülke genelinde 18 bölge müdürlüğü, 123 şube başkanlığı, 15 tünel bakım işletmesi, 25 otoyol bakım işletmesi ve 16 inşaat, yönetim ve transfer bakım işletmesinde denetimlerimizi 24 saat aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

Tatil döneminde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından İTS Merkezi'nde anlık izleme ve takip gerçekleştirildiğini kaydeden Uraloğlu, şöyle konuştu: ülke ITS merkezimiz aracılığıyla koordine ediliyor.”

Uraloğlu, yoğun trafik ve kaza gibi istenmeyen durumların önlenmesi için alınan bu tedbirlerin, tatil sırasında yolcuların güvenliğinin sağlanması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

“Gerekmedikçe yol çalışmalarına ara veriyoruz”

Yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarının devam ettiği ve çeşitli nedenlerle yolun fiziki standardının düşük olduğu kesimlerde yol işaretlemelerinin yapıldığını belirten Uraloğlu, daha önce yapılan yol işaretlemelerinin revize edildiğini söyledi.

Uraloğlu, şunları söyledi: “Yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarının yapıldığı kesimlerde Kurban Bayramı tatilinde gerekmedikçe çalışmaları durduruyoruz. Bir tarafı kapalı, diğer tarafı çift yönlü trafiğe açık olan bölünmüş yollarda sürücülerin yanıltılmaması için yol işaretlerinin de belirlenen standartlara uygun olmasını sağladık.” dedi.

“TRAKİK İŞARET VE İŞARETLER KONTROL EDİLDİ”

Karayolu ağının kontrol edildiğini, yol tabelaları, araç korkulukları, sinyalizasyon sistemleri ve kenar direklerindeki eksikliklerin tamamlandığını vurgulayan Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Görüş mesafesi kısıtlı olan yollarda kirli tabela ve sinyalizasyonların görünür olmasını sağladık. Aşırı yağış nedeniyle oluşması muhtemel sel sularının karayolunu aşması gibi istisnai durumlarda, yol kenarında, şelale seviyesinin üzerinde sık aralıklarla yol onarım yaklaşma işaretleri konulacaktır.

Yolun çeşitli nedenlerle daralması durumunda heyelan nedeniyle geçilemeyen kesimlerde onarım için yaklaşma levhaları kullanılarak trafik yönlendirilecek. “Ayrıca vatandaşlarımız, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yer alan 'Yol Durumu' bölümünden ülke genelindeki yol koşullarındaki değişiklikleri anlık olarak takip edebiliyor.”

“GÜVENLİ SEYAHAT HERKESİN HAKKIDIR”

Tatillerde vatandaşların huzur içinde yolculuk yapması ve trafik kazalarının önlenmesi için alınan tedbirlerin yanı sıra sürücülerin de dikkat etmesi gerektiğini belirten Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Yol güvenliğini sağlamak hız limitlerine uymak, emniyet kemeri takmak hepimizin sorumluluğundadır. Araç kullanırken cep telefonu kullanmamak sizin ve sevdiklerinizin sorumluluğundadır.” Ve unutmayın, güvenli yolculuk herkesin hakkıdır.” dedi. Uraloğlu, yolların inşaat, bakım ve onarım çalışmalarının yapıldığı yol kesimlerinde sürücülerin uyarı levha, işaret ve yönlendirmelere uymasının büyük önem taşıdığını vurguladı. ve belirtilen hız sınırını aşmayın.

Tatil gidiş ve dönüşlerinde aynı gün ve saatte yola çıkan sürücülerin belirli güzergahlarda yol kapasitesini aşan trafik yoğunluğu oluşturduğuna dikkat çeken Uraloğlu, seferlerin gün içinde uygun saatlere dağıtılması, aceleci ve telaşlı davranışlardan kaçınılması gerektiği uyarısında bulundu. Uraloğlu, trafiğin herhangi bir nedenle aksaması halinde mevcut şeridinizde kalarak şerit ihlallerinden kaçınmanız, uzun mesafe yolculuk için araçlarınızın bakımlarının yapılmasını sağlamanız, araç kapasitesinin üzerinde yük ve yolcu taşımamaya dikkat etmeniz gerektiğini vurguladı. Yeterli yakıt satın almak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir