Bakan Varank: Togg’un 115 tedarikçisinden 86’sı yerli

0

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesini görüşmek suretiyle AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, komisyona, bakanlık ve bağlı kuruluşların bütçe sunumunu yapmış oldu. Varank, küresel ekonomide eşine ender rastlanılan zor zamanlardan geçtiklerini belirterek, “Türkiye, bu sıkıntılı devrin sınamalarıyla savaşım edecek güce de getirmiş olduğu riskleri fırsata çevirecek kabiliyete de haizdir. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı olarak ilk olarak yapısal meselelere dair çözümler üretmeye odaklanıyoruz. Yenilikçi, dinamik, ayakları yere sağlam basan ve ülkemizi küresel rekabette üst basamaklara taşıyacak projelere yoğunlaşıyoruz. Oluşturduğumuz kuvvetli ekosistem yardımıyla, imalat sanayimizin büyümedeki öncü görevi artarak devam ediyor. Sanayinin ulusal gelir içindeki payını yüzde 22,1’den yüzde 25,6’ya yükselttik. Bir taraftan ürün gamımız zenginleşirken öteki taraftan Türk sanayicisinin yeni gelişmelere adapte olma esnekliği her geçen gün artıyor. En büyük dış tecim ortağımız AB başta olmak suretiyle dünyada yaşanmış olan talep daralmasına karşın endüstri hasılamız ilk çeyrekte yüzde 8,2, ikinci çeyrekte de yüzde 7,8 büyüyerek gelişimini sürdürdü” diye konuştu. 

‘İHA ÜRETİMİNDE DÜNYADA 1 NUMARAYIZ’

Türkiye’nin bugün demir-çelik, beyaz eşya, ticari vasıta ve düz cam üretiminde Avrupa’da 1’inci bulunduğunu dile getiren Bakan Varank, şunları kaydetti:

“Çimento üretiminde Avrupa lideri ve dünya 2’ncisiyiz. Değirmen makineleri ihracatında dünyada bir numarayız. Askeri insansız hava aracı üretiminde dünyada bir numarayız. Şu anda Avrupa’nın en teknolojik gemilerini Türkiye üretiyor. Bir zamanlar ‘Bitti, bitecek’ denilen vapur inşa sektöründe yılda 2 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Makine ihracatımız 21 milyar doları elde etti. Kağıt ürünleri sektöründe ihracatımızı tam 9 kat artırdık. Alanında Avrupa’nın en büyük kağıt fabrikasını bu yıl Söke’de açtık. Geçmişte tümüyle ithalatçı olduğumuz demir yolu vasıta ve ekipmanlarında artık net ihracatçı konumundayız. Bakınız Türkiye, ‘Yeşil Kompleksite Potansiyeli’nde 195 ülke içinde 6’ncı sırada içeriyor. Şu demek oluyor ki, endüstri üretiminde tüm dünyadan pozitif ayrışırken, yeşil dönüşümü önceleyen endüstri politikalarımızla; Cenup Kore, ABD ve Japonya benzer biçimde ülkelerle rekabet edebilir hale geldik. Güneş paneli üretiminde Avrupa’da 1’inci, dünyada 4’üncüyüz. Rüzgar santrallerinin en eleştiri parçalarını vatanımızda üretebiliyoruz. Ürettiğimiz her 100 elektrikli otobüsten 82’sini ihraç ediyoruz.”

‘YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARIMIZ 5 KAT ARTACAK’

‘Türkiye Yüzyılı’na iddialı fakat gerçekçi hedeflerle girdiklerini vurgulayan Bakan Varank, “2030 yılına kadar 100 bin teknoloji girişiminin kurulmasını sağlayacağız. ‘Mobilite, Akıllı Yaşam ve Sıhhat Teknolojileri’ yol haritalarıyla bu alanlarda yeni ürün ve çözümler geliştirerek, küresel kıymet zincirinde rekabetçiliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Geçen yıl duyuru ettiğimiz ‘Ulusal Suni Zeka Stratejisi’ne yönelik çalışmalarımız sürüyor. Açtığımız ‘Suni Zeka Ekosistem Çağrısı’ ile teknoloji geliştiren KOBİ ve üniversiteleri, büyük kuruluşlarımızla bir araya getiriyoruz. Yeni nesil TRUBA süper bilgisayarımızın yer alacağı yeni veri merkezini 2023 senesinde Ankara’da açıyoruz. Böylece vatanımızda suni zeka alanında yapılacak çalışmalarda kapasitemiz 5 kat artacak. Ek olarak bugün itibarıyla suni zeka çalışmalarında mühim bir referans noktası olan ‘Suni Zeka Küresel Ortaklığı’nın (Global Partnership on AI- GPAI) üyesi olduk. Nitelikli insan kaynağımızı el üstünde tutmaya devam ediyoruz” dedi. 

‘NİSAN AYINA KADAR 81 İLİMİZDE 1571 ŞARJ İSTASYONU KURULACAK’

Bakan Varank, yerli ve ulusal otomobil Togg ile ilgili de şunları kaydetti: 

“Togg, Türkiye’deki üretim altyapısının ve Türk mühendislerinin kabiliyetlerinin hangi noktalara geldiğini gösteren en güzel örneklerden biridir. Otomotiv sektörünü ve tedarik endüstrisini kökten dönüştürme potansiyeline haiz müstesna bir projedir. Büyük bir gururla ifade etmek isterim ki Togg’un 115 tedarikçisinden 86’sı yerlidir. Fikri iyelik hakları yüzde 100 bizlere ilişik olduğundan bu yerlilik oranlarını oldukca daha yukarılara taşıyabilmek gene bizim elimizde. Yüce milletimizin bu teknoloji harikası aracı bir an ilkin yollarda görmek için sabırsızlandığını da biliyoruz. Bu amaçla elektrikli araçların kullanımını yaygınlaştıracak şarj istasyonlarının kurulumu noktasında geçen yıl sözünü verdiğimiz adımları attık. Uygulamaya aldığımız ‘Elektrikli Araçlar Süratli Şarj İstasyonu Destek Programı’yla nisan ayına kadar 81 ilimizde 1571 şarj istasyonu kurulacak. Biz Togg’un doğuştan elektrikli olması icap ettiğini söylerken, esasında bir vizyon ortaya koymuştuk. Türkiye’nin elektrikli araçlar ve batarya teknolojilerinde global bir üretim üssü olabileceğini dile getirmiştik. Hamdolsun bu yolda somut çıktılar görüyoruz.”

Bakan Varank ek olarak bakanlık ve bağlı kuruluşların 2023 yılı bütçesini 59 milyar 985 milyon 719 bin lira olarak öngördüklerini söylemiş oldu. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.