Bakan Nebati kredi paketini oluşturduk demişti! TOGGa özel kredi nasıl olacak?

0


TOGG yerli otomobil oldukça uzun süredir piyasada ve her geçen gün sayısı artıyor. Çekilişe 177.000’den fazla kişi katıldı ve 20.000 kişi şanslı oldu. Hedef ilk etapta 1 milyon yerli otomobili yollara çıkarmak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN KREDİ TALİMATINI VERDİ

Bireysel kredi desteği verilip verilmeyeceği sorusu gündeme geliyor. Fiyatlarda 3 versiyon bulunmaktadır. Alt paket 953 bin lira, orta paket 1 milyon 55 bin lira ve üst paket 1 milyon 215 bin lira. Vatandaşların TOGG alması desteklenecek mi? Konuyla ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Erdoğan kamu bankalarını aradı. Özel kredi desteği sağlanmasını zorunlu kıldı.

Ardından Genel Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, kamu bankalarının çalıştığını açıkladı.

BAKAN NEBATI: KREDİ PAKETİ OLUŞTURDUK

Bakan Nabati, bankaların konuya hazırlandıklarını söyledi. Bakan Nebati, “Yoğun kredi talebi var, BDDK aracılığıyla bankalarımızla görüşerek bir paket oluşturduk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduktan sonra açıklayacağız.”

Düşük faizli mi uzun vadeli mi, Cumhurbaşkanı’na kaç seçenek sunuldu? Bütün bunlar bir merak…

Peki TOGG’a özel kredi nasıl olacak? Faiz oranlarında TOGG’a özel indirim olacak mı? Otomotiv yazarı Halit Bolkan, konuyla ilgili beklentilerini CNN TÜRK’e anlattı. Bolkan şu iddiaları kullandı:

“Uzun vadeli kredi ya da toptan fiyatının yüzde 50-70’i gibi kalemler olabilir. BDDK’nın sınırlamaları vardır. Belirli fiyat aralıklarında belirli oranlarda kredi kullanılabiliyor. Belki burada değişiklikler yapılabilir. Kamu bankaları TOGG’a özel kredi verebilir mi? Elbette kullanabilir.

Bakan Nebati 'kredi paketini oluşturduk' dedi TOGG'a özel kredi nasıl olacak?

‘TOGG FAYDA SAĞLAYACAK’

Önemli olan nokta, uzun vadeli tam faizli kredinin ne kadarının kullandırılabileceğidir. ve burada en önemlisi düşük faizli kredi olacaktır. TOGG’un sahipleri malum. TOGG’a hak kazanan tüketiciler için faydalı olacaktır. Kampanyanın uzatılması ve benzer paketlerin tanıtılması TOGG’a fayda sağlayacak ve satın alma daha kolay hale gelecek.

Bakan Nebati 'kredi paketini oluşturduk' dedi TOGG'a özel kredi nasıl olacak?

‘TOGG’U DAHA FAVORİ YAPABİLİRİM’

Evet, pandemi döneminde fabrikaların tam kapasite çalışamamasının yanı sıra chip krizinin de etkisiyle otomobil üretimi azaldı. Talep artıyor, Ocak-Şubat-Mart aylarında Türkiye’de satış rekorları kırıldı. Nisan ayı için planlanıyor. Araba arzı arttı, talep o kadar büyük ki arz talebe yetişemiyor. Markalar üretimlerini artırmak istiyor.

Avrupa pazarında satışlar arttı, küresel otomobil üretimi 3 yıl önceki rakamlara ulaşamadı.

Tüketici aracı krediyle satın alırsa faiz daha düşük olacaktır. TOGG’u daha çok tercih ettirebilir. Bir yıl sonra sedan gelecek, TOGG 2 model olarak gelecek. Daha düşük faizle kredi çekilebilirse TOGG’un avantajına olacaktır. “

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.