Bakan Kacır: Togg 2025'te Almanya'da satışa çıkacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, TRT Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Togg ile ilgili açıklama yapan Kacır, yollardaki Togg sayısının 30 bine yaklaştığını söyledi.

Togg'un hem elektrikli araç sınıfında hem de kendi SUV modelleri arasında pazar lideri olduğunu belirten Bakan Kacır, şöyle konuştu: “Sadece yeni bir otomotiv markasının değil, 'tüm Bugün'ün dönüşümüne öncülük eden bir markanın doğuşuna tanıklık ediyoruz. Togg yollarında 30 bine yakın araç dolaşıyor.

Türkiye önümüzdeki dönemde dünyanın en önemli pil üretim üslerinden biri haline gelecek. “Önümüzdeki dönemde Togg'un otonom sürüş ve yapay zeka konusundaki yeteneklerini geliştirmek çok önemli olacak” dedi.

“ALMANYA'DA 2025 BAŞINDA SATIŞA ÇIKACAK”

Kacır, “Tüm sektörün dönüşümüne öncülük eden bir markanın doğuşuna tanık oluyoruz. Togg, 2025 yılı başında Almanya'ya girerek Avrupa pazarına girecek.” dedi.

Bakan Kacır'ın açıklamalarından dikkat çeken noktalar şöyle:

“Haberleşme uydularının yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi çok hızlı olmadı. Türksat 6A, Türkiye'nin atılım yaptığı bir projeydi. 8 Temmuz haftasında uzaya fırlatılacak. Türksat 6A'nın üretimiyle Türkiye 11'den biri oldu. Milli haberleşme uydusu üretebilen ülkeler uydunun tüm fonksiyonlarını yerine getiriyor.” Uzay ortamında çalışacağı belirlendi.

Türksat 6A ile Türksat 5A ve 5B arasındaki fark, uydu haberleşme teknolojisinde vatandaşlık kazanılmasıdır. Bu yeteneğin kazanılması önümüzdeki dönemde Türkiye'ye yeni haberleşme uydu projelerini getirecektir.

“AMACIMIZ UZAY TEKNOLOJİLERİNDE TAM BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE”

Türkiye artık yılda birkaç kez uzay heyecanını yaşayan bir ülke. Bunları çoğaltacağız. Nihai hedefimiz uzay teknolojilerinde tam bağımsız bir Türkiye.

Her iki astronotumuz da ilk görevlerini gerçekleştirmek üzere eğitimlerini başarıyla tamamladılar. İki astronotu eğitmek önemliydi. Tuva Cihangir Atasever de Alper Gezeravcı olarak yetiştirildi. Projenin başlangıcında yörünge altı araştırma uçuşu planlandı. Tuva Cihangir Atasever, ilk günden beklediğimiz gibi ek maliyet getirmeyecek yörünge altı araştırma uçuşu görevini Haziran ayında gerçekleştirecek. İrtifa normal yolcu uçağından 10 kat daha yüksek olacak.

“Türkiye'de uzay sınırlarının ötesinde mikro yerçekimini deneyimleyecek ve bu ortamda araştırma yapacak bir değil iki astronot olacak.”

“KAAN İLE HEDEFE DOĞRU ADIM ADIM İLERLİYORUZ”

KAAN'ın ilk hedefi, 2028 yılında 20 adet KAAN'ın Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilebileceği noktaya ulaşmak. TUSAŞ bu projeyi büyük bir kararlılıkla yürütüyor.

Türkiye'nin dünyada bir avuç beşinci nesil savaş uçağı geliştirebilen ülkelerden biri olması hedefine doğru adım adım ilerliyoruz. Türkiye artık savunmada da her alanda benzer ilerlemeler kaydediyor. Savunma sanayii, yüksek teknoloji geliştirme tecrübesini Türkiye'ye kazandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir