Audi’den geri dönüşüm uygulaması – Araba Haberleri

0

Audi, döngüsel ekonomi stratejisi kapsamında hayata geçirdiği MaterialLoop adlı ortak projede yer alıyor. Günümüzde yeni araçların üretiminde kullanılan malzemelerin çok azı kullanılmış araçlardan geri dönüşümle elde edilmektedir. Audi, yeni otomobil üretiminde ömrünü tamamlamış araçlardan elde edilen ikincil malzemeleri kullanarak bunu değiştirmek istiyor. MaterialLoop projesini bu amaçla hayata geçirdiğini söyleyen Audi CEO’su Markus Duesmann, “Proje, ömrünü tamamlamış araçları verimli bir döngüsel ekonomi konseptiyle yönetme konusundaki iddialı vizyonumuzu vurguluyor. Öncelikli hedefimiz, mümkün olduğunca çok sayıda yüksek kaliteli malzemeyi geri kazanmak ve bunları üretimde yeniden kullanmaktır. Bu, değerli ham maddeleri korur ve ürünlerin ekolojik ayak izini azaltır. Ayrıca, ikincil malzemelere doğrudan erişim sağlayarak tedarik sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

Hammadde çıkarma zorunluluğu olmayacak.” dedi. Geçen yıl Ekim ayında, MaterialLoop ortak projesi kapsamında geliştirme araçları da dahil olmak üzere 100 kullanılmış araç söküldü. Büyük plastik parçalar gibi tüm yüksek kaliteli ikincil malzemeler geri dönüşüm için ayrılır. Söküm işleminin ardından kalan araç gövdesi proje ortağı firmalar tarafından çelik, alüminyum, plastik ve camdan oluşan malzeme gruplarına ayrıldı. Ortaya çıkan malzemelerin yeni otomobil üretiminde kullanımını test etmek için Audi, proje ortakları arasında geri dönüşüm sektöründen firmalar, Audi tedarik zinciri şirketleri ve akademik kurumlarla birlikte geri dönüşüm sürecini belirledi ve yönlendirdi.

Geri dönüştürülmüş çelik için yeni bir hayat

Nisan ayı sonuna kadar sürecek olan pilot projede Audi, MaterialLoop’tan gelen verileri hayata geçirdi ve şimdi bazı malzemeleri otomotiv üretimine geri veriyor. Projenin bir sonucu, geri dönüştürülen çeliğin önemli bir kısmının yeni modellerin üretiminde kullanılabilmesiydi. İlk deneme, Audi’nin yüksek kalite standartlarını karşılayan ve en zorlu yapısal bileşenler için kullanılabilen yaklaşık %12 MaterialLoop ikincil malzemelerinden yapılmış altı çelik rulo verdi. Audi, bu çelikleri Ingolstadt pres fabrikasında 15.000 Audi A4 modelinin kapı parçalarında kullanmayı planlıyor. Proje kapsamında yapılan araştırmalar, geri dönüştürülmüş çeliğin üretimdeki payının daha da artırılabileceğini ortaya koyuyor. Audi, proje ortaklarıyla birlikte, gelecekteki modellerin tasarımı ve inşası için de yeni veriler elde ediyor. Ayırma teknolojisindeki gelişmeler ve “dairesel tasarım”, Audi’nin yeni nesil otomobillerin geri dönüştürülebilirliğini optimize etme çabalarında belirleyici bir rol oynuyor. Malzeme seçimi, bileşimi ve modülerlik söz konusu olduğunda, bu, otomotiv parçalarının ve bileşenlerinin, kullanım ömrü sonunda geri dönüşüm sırasında malzeme türüne göre sıralanabilecekleri şekilde tasarlanması anlamına gelir. MaterialLoop projesinin bir başka sonucu olarak Audi, tedarikçiler için otomotiv üretiminde geri dönüşüm oranını daha da artıracak plastik bileşenlerin hangi fabrikalarda tasarlanabileceğini açıklayan bir kılavuz geliştirmek için Volkswagen Grubu ile işbirliği yaptı.

Cam, plastik ve alüminyum geri dönüşümü

Önümüzdeki yıllarda filosundaki geri dönüştürülmüş malzemelerin payını istikrarlı bir şekilde artırmayı hedefleyen Audi, Audi Procurement ile teknik olarak mümkün, ekonomik ve ekolojik olarak makul olan her yerde otomotiv uygulamaları için malzeme döngüleri oluşturma hedefini sürdürüyor. Bu amaçla Audi, 2022 baharında kullanılmış araba camlarının geri dönüşümü hakkında bilgi toplamaya başladı. Bu pilot projede, onarılamaz araba camları önce küçük parçalara ayrıldı ve ardından tasnif edildi. Ortaya çıkan cam granül eritilir ve otomotiv endüstrisi için yeni düz cam olarak işlenir ve hali hazırda Q4 e-tron üretiminde kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.