Audi’den “Activesphere” konsepti geldi – Araba Haberleri

0

Audi “Activesphere” hem yolda hem de arazide eşit derecede ustalık elde eden bir tahrik sistemi ve süspansiyon ile oldukca yönlülükte standartların üstünde bulunduğunu kanıtlıyor. Direksiyon simidi ve pedallar, sürücünün otomobili etken olarak denetim etmesini sağlarken, hem de yolda daha rahat vakit geçirmek için otonom sürüş sunuyor. Klasik orantıları ve çizgileriyle dinamik ve zarif bir coupé görünümüne haiz model yalnızca birkaç saniye içinde birinci derslik bir pickupa dönüşebiliyor. 285/55 lastikler, her tür arazi için kafi hacmi haiz ve konturlu sırtları yardımıyla activesphere’in arazi kullanımı kabiliyetini vurguluyor. Hareketli segmentlere sahipt tekerlekler arazide kullanımında optimum havalandırma için açılıyor ve yol sürüşlerinde optimum aerodinamik için kapanıyor. İki ön kapıdaki kamera aynaları da sürtünmeyi en aza indirecek şekilde hususi olarak tasarlanmış.

Allroad yerine Active Sportback

Değişken yerden yükseklik özelliği bir Audi model ailesini anımsatıyor: 2000 yılından bu yana C ve sonraki B segmentlerinde sadık bir fanatik kitlesine haiz Audi allroad. Activesphere, sportback bir otomobilin bir allroad’ın tasarım öğelerini ve teknik ekipmanını bünyesinde barındıran ilk model. Bu yüzden Audi, allroad’ın aksine bu yeni beden varyantını “Active Sportback” olarak adlandırıyor. Audi activesphere konseptin bilhassa arka kısmı, müşterilerinin etken yaşam tarzını yansıtıyor ve Sportback siluetinin çekiciliğinden ve sportifliğinden taviz vermeden, spor ekipman ve malzemeleri şeklinde şeylerin taşınmasını mümkün kılıyor.

800 volt ile süratli şarj

Gelecekteki tüm PPE modellerinde tahrik teknolojisinin kalbi, 800 voltluk şarj teknolojisi olacak. Bu, Audi e-tron GT quattro şeklinde pilin süratli şarj istasyonlarında oldukca kısa sürede 270 kW’a kadar şarj edilebilmesini sağlıyor. Bu devrim niteliğindeki teknoloji, PPE ile ilk kez yüksek hacimli orta derslik ve lüks segmentlere girecek.PPE teknolojisi, geleneksel bir yakıt ikmali süresine yaklaşan şarj sürelerine olanak tanıyor. Yalnız 10 dakika, araca 300 kilometreden fazla güç sağlayacak enerjiyi almak için kafi bir süre olacak. Vasıta 25 dakikadan kısa bir sürede, 100 kWh pil yüzde 5’ten yüzde 80’e şarj oluyor. Audi activesphere, 600 kilometreyi aşan menziliyle, uzun mesafeler için son aşama uygun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.