Audi cam geri dönüşümünü seri üretime alıyor

0

Audi’nin “GlassLoop” projesi, malzeme döngülerinin seri üretime nasıl konulabileceğini gösteriyor. Ortak şirketler, hasarlı otomobil camından Audi Q4 e-tron için yeni ön camlar yapmanın yollarını ortaklaşa test etmek için yaklaşık bir yıl harcadılar. Proses artık standart üretime hazırdır. İlk olarak, otomotiv camı yenilikçi bir geri dönüşüm süreci kullanılarak küçük parçalara bölünür. Daha sonra tutkal kalıntıları gibi tüm cam olmayan unsurlar çıkarılır.

Ortaklar elde edilen cam granülü eriterek otomotiv camı üretim sürecine aktarıyor. Bu şekilde üretilen ikincil cam içeriği %30’a kadar çıkmaktadır. Amaç, planlanan üretim miktarlarına göre Audi Q4 e-tron’un üretim ömrü boyunca ihtiyaç duyduğu geri dönüştürülmüş camı üretmek için yeterli cam kırığı sağlamaktır. Eylül 2023’ten itibaren bu şekilde üretilen ön camlar Audi Q4 e-tron’un üretiminde kullanılacak.

Malzeme döngüsünü oluşturacak

Audi ayrıca gelecekte daha fazla malzeme döngüsü yaratmayı hedefliyor. Ekolojik ve ekonomik açıdan uygun noktalarda ikincil malzeme kullanımını artırmak isteyen Audi, mümkün olduğunca çok sayıda kaliteli malzemeyi geri kazanarak üretimde yeniden kullanmayı hedefliyor. Döngüsel ekonominin amacı, malzemenin derecesini ve kalitesini mümkün olduğu kadar uzun süre korumaktır. Bu malzemelerin otomotiv endüstrisinde tekrar kullanılabilir hale getirilmesi ve daha düşük konsantrasyonlarda kullanılmalarının engellenmesi çok önemlidir. Audi’nin odak noktalarından biri de tüketim sonrası malzemelerdir. Bu, örneğin müşterilerin araçlarından kullanım ömrü dolmuş malzemeler anlamına gelir. Amaç, geri dönüşümü artırmak veya geri dönüşüm süreci boyunca mümkün olduğunca malzeme bozulmasını azaltmaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.