Araç sigortası yaparken nelere dikkat edilmeli?

0

Araç sahiplerinin sıklıkla karıştırdığı iki sigorta türü: kasko ve trafik sigortası. Kanunen zorunlu olan Yol Sigortası, olası bir trafik kazası durumunda karşı tarafın zararını Devletin belirlediği limitler dahilinde karşılamaktadır. Araba sigortası zorunlu değildir; ancak sunduğu faydalar, bu “gönüllü” statüsünü pratikte “olmazsa olmaz” haline getirmektedir. Araç maliyetlerinin arttığı bir dönemde kasko, araç sahibinin mağduriyetini önleyecek en güçlü teminat olarak öne çıkıyor. Uzmanlar tavsiye ediyor:

Sigorta neleri kapsıyor?

Kasko sigortası, aracın bir kaza sırasında veya park halindeyken hasar görmesi durumunda onarım masraflarını kısmen veya tamamen karşılar. Bu sayede tüketici çoğu zaman yüksek olan zarar bedelini kendi cebinden ödemek zorunda kalmıyor.

Kaç çeşit sigorta vardır?

Trafikte veya park halindeyken başka bir araca çarpma, trafikte motorlu veya motorsuz bir araca çarpma, aracın yanması, aracın veya aracın çalınması, oto poliçesinin ana teminatları olarak sıralanabilir. parçalar. Poliçeler sürücülerin bütçesine ve ihtiyaçlarına göre şekillense de temelde 4 çeşit belirli teminatları olan kasko sigortası vardır. Bunlar; Kısıtlı Sigorta (Mini Sigorta), Genel Sigorta (Standart Sigorta), Uzatılmış Sigorta ve Tam Sigorta.

Sigorta türleri arasında nasıl seçim yapmalıyız?

Kasko seçimi görünüşe göre tüketicinin 4 temel kasko türünden hangi teminatlara ihtiyacı olduğu ile ilgili. Bir kaza ya da hasar durumunda bütçesini riske atmak istemeyenler daha kapsamlı sigortaları tercih etmelidir.

Çalıştığınız sigorta şirketine dikkat edin: Kasko şirketleri arasında seçim yaparken herkes tarafından bilinen ve güvenilen sigorta şirketlerini tercih etmekte fayda var. Aksi takdirde olası bir kaza durumunda sorunlar ortaya çıkabilir. Sigortam.net, müşterilerinin poliçe ihtiyaçlarını anlaşmalı olduğu Türkiye’nin en güçlü 24 sigorta şirketi aracılığıyla karşılamaktadır.

Geniş bir servis ağı kapsamına sahip olun: Birçok firmada “tüm yetkili servislerde” geçerli olan ve “tüm anlaşmalı” paketlerin tercih edilmesi daha sonra ortaya çıkabilecek can sıkıcı durumların önüne geçmek için kritik bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öncelik fiyat değil, poliçenin kapsamı olmalıdır: Olumsuz bir durum karşısında karşılaşılabilecek olası risklerin ve kaybedilecek maliyetin boyutunun mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.

Poliçe özel koşullarının kapsamının bilinmesi zorunludur: Poliçe satın almadan önce genel ve özel şartları dikkatlice incelemek önemlidir. Örneğin; Araç poliçesinde yer alması zorunlu olan özel koşullar bölümünde sel, deprem gibi önemli teminatlar yer almayabilir.

Cam muafiyeti başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler: Müşterilerin geniş erişim ve uygun fiyat arasında bir denge kurma eğilimleri doğrultusunda, “muaf” cam klozet içeren ürünler, “muaf olmayan” cam klozet içeren ürünlere göre daha fazla tercih edilmektedir. Bu noktada bilinmesi gereken husus, muafiyet talebi ile birlikte sigortalının cam hasarının poliçede belirlenen orandaki kısmını tazmin edeceğinin bilinmesidir.

Sigorta poliçenizde ikame araç teminatı varsa: Hasar oluşmadan çok önce üzerinde durulmayan ancak hasar meydana geldiğinde önem kazanan konulardan biri de ikame araç teminatıdır. Araç tamiri sürecinde sigortalının zarar görmemesi için bazı sigorta şirketleri ikame araç temin etmekte ve araç tamiri sırasında araçsız kalmamaktadır.

Poliçede belirtilen tutar aracın değerini yansıtsın: Araç sıfır ise, sigorta poliçesinde belirtilen tutar, araç satın alındığında ödenen tutara eşit olmalıdır. Poliçede muafiyet var ise burada dikkat edilmesi gereken nokta hasar durumunda sigortalının ne kadar yüzde (pay) ödeyeceğidir. Kasko teminat süresi olan 1 yıl içerisinde herhangi bir hasar meydana gelmemesi durumunda, bir sonraki yılın poliçesine, kaza olmayan yıla göre %30’dan %65’e kadar artan hasarsızlık indirimi uygulanabilmektedir.

En kritik konu: Karşı tarafın zararını kim karşılayacak? Karşı tarafın zararlarının trafik sigortası ile karşılanması için Ocak 2023’te belirlenen azami tutar 120 bin TL’dir. Olası bir kazada hasar miktarının bu rakamı aştığı durumlarda aradaki farkı araç sahibi karşılamak zorundadır. Bu riski ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz en iyi şey, bir araba sigortası poliçesi yaptırırken isteğe bağlı mali sorumluluk sigortası (İMM) poliçenizin ek teminatını dahil etmektir. Limitsiz, 10 milyon TL ve 3 milyon TL olmak üzere üç farklı seçenekle sunulan İBB ürünü, trafik sigortası limitlerini aşan hasar tutarlarında araç sahiplerinin kurtarıcısı oluyor. Aynı zamanda üçüncü şahısların manevi hasar talepleri de garanti kapsamındadır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.