Araç içi verilere erişimde Avrupa Komisyonu’ndan mevzuat isteniyor

0

Türk Otomotiv Sanayi, mühendislik kabiliyetleri, lojistik avantajları, kaliteli ve hatasız üretim kabiliyetleri ile dünyanın önde gelen otomobil üreticilerine orijinal ekipman ve yedek parça tedarik etmektedir. Sektörün ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihracat yapıyor olması, Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetler Derneği (OSS) üyelerinin mevcut ve yeni mevzuatı sıkı bir şekilde takip etmesi anlamına gelmektedir.

Ursula von der Leyen’e Mektup

Sektörde serbest ve adil piyasa rekabetinin korunması için Avrupa Birliği platformunda faaliyet gösteren FIGIEFA (International Federation of Independent Automotive Aftermarket Distribütörleri)’nin de üyesi olan OSS Derneği, Independent Service Providers (BSS) çatısı altında – Yerleşik verileri sağlayan Bağımsız Hizmet Sağlayıcılar Grubu, özelliklere ve kaynaklara erişimle ilgili mevzuat teklifinde tekrarlanan gecikmeleri sona erdirmek için çalışıyor. Bu bağlamda BSS Grubu, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der’e bir mektup yazdı. Leyen ve ilgili Komisyon üyeleri.Bu hareketle grup, Avrupa’nın veri odaklı otomotiv ve mobilite pazarlarında gerçek rekabet yaratmak için kullanılmayan potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyor.BSS şu bilgileri ekledi:

“Aralık 2020’de Komisyon, 2021’in sonuna kadar araç içi veri erişimi mevzuatında ilerleme kaydetme taahhüdünde bulundu. Yıl 2023 ve teklif yeniden ertelendi. Komisyonun altı yıllık özenli kanıt toplamasına ve önceki stratejik planlara rağmen, Sektörün büyük çoğunluğunun belirsizliğe mahkûm olması ve potansiyel olarak büyük bir pazarın ancak çok küçük bir kısmının fayda sağlayabileceği büyük pazar engelleri nedeniyle yatırım kararlarının ertelenmesi bu süreci yeniden gündeme getirir. Otomotiv endüstrisi ve mobilite hizmetleri için Neredeyse tüm Avrupalılar her gün bir tür mobilite kullanıyor ve ekosistemdeki veriye dayalı inovasyondan, seçenek zenginliğinden ve uygun fiyattan yararlanabilmeleri gerekiyor. otomotiv ve hareketlilik sistemi. Bugün bu imkana sahip değiller ve komisyon sorunu çözmeli” dedi.

Derhal yasal işlem başlatılmalı

Komisyon, telekomünikasyondan havacılık, demiryolları ve enerji sektörlerine kadar zengin bir piyasa kolaylaştırma mevzuatı geçmişine sahiptir. Avrupa veri stratejisinin bir parçasını oluşturan en son yasal önlemler seti, birkaç baskın oyuncunun hakim olduğu daha canlı ve rekabetçi bir Avrupa internet ekonomisini mümkün kılacak önemli piyasa aksaklıklarını ele alıyor. Ancak, son altı yılda toplanan tüm kanıtlara rağmen, Avrupa otomotiv ve mobilite ekosistemi, AB’nin internet ekonomisine yönelik çok çeşitli AB veri stratejisi düzenlemelerinde karşı karşıya kaldığı aynı engellerle ve pazar eşitsizlikleriyle yüzleşmeye devam ediyor. hiper ölçekleyici teknoloji platformlarına güvenmek son derece yasa dışı görünüyor. Avrupa Bağımsız Veri Yayıncıları Birliği (ADPA), Uluslararası Gövde Hizmetleri Birliği (AIRC), Avrupa Motor Ticareti ve Onarım Konseyi (CECRA), Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Birliği (CLEPA), Avrupa Servis ve Test Ekipmanları Birliği (EGEA), Lastikler ve kauçuk üreticileri ETRMA, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Uluslararası Bağımsız Otomotiv Satış Sonrası Distribütörleri Federasyonu (FIGIEFA), Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu (Avrupa Sigortacılık) ve Avrupa Leasing Şirketi Dernekleri Federasyonu (Leaseurope) “veri içi ve araç kaynaklarına erişim” Komisyonu ” sektör için düzenleyici prosedürün derhal yeniden başlatılması çağrısında bulunuyor. Bu şekilde, ortak yasa koyucular, Mayıs 2024’te yasama dönemi sona ermeden önce metni gözden geçirip kabul etmek için zamana sahip olacaklar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.