Araç alacaklar dikkat! İkinci el otomobile talep iki katına çıktı

0

Son günlerde ikinci el araba fiyatları akıl almaz seviyelere yükseldi. Özellikle son yıllarda otomotiv sektöründe yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve artan talep, 2. el araç pazarını yeniden şekillendiriyor. Peki ikinci el araç satışlarındaki artışın sebebi nedir?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Otomobil son yıllarda ihtiyaçtan çok yatırım aracı olarak görüldüğü için talep oldukça fazla. Büyük ölçüde yaklaşan genel seçimlerden sonra fiyatların artacağına dair genel inanç nedeniyle, yeni ve kullanılmış araba satış rakamları Ocak ayından bu yana yükseldi.Altın Yatırımcısına Uyarı!  Artışın nedeni belli oldu

Altın Yatırımcısına Uyarı! Artışın nedeni belli olduBir diğer sebep ise her bayram öncesi yaşadığımız bayram hareketliliğiydi. Ramazan bayramının bu döneme denk gelmesi de satışların artmasının nedenlerinden biri. Dolayısıyla Ocak-Mart dönemindeki satış ritminin Nisan ayında da devam ettiğini söyleyebiliriz.

“2 KAT ARTTI”

2022 yılının son çeyreğinde ÖTV değerlemesinin geleceği ve fiyatların düşeceği beklentisiyle çoğu otomobil alım planı bu karara kadar ertelendi.

Kararın Aralık ayında açıklanmasıyla ertelenen planlar hayata geçirildi ve otomobile olan talep önemli ölçüde arttı. Bu süreç Ocak 2023’te en yüksek seviyelerine ulaştı ve 97,2’den neredeyse iki katına çıktı.

Benzer bir süreci 2018 yılında da yaşadık, seçim öncesi otomobile olan talep yüksek olduğu için sürecin yıl boyunca istikrarlı bir şekilde devam etmesi bekleniyordu. İçinde bulunduğumuz süreçte, seçim sonrası piyasa doygun hale geldi ve satışlar durağan bir tabloya dönüştü. Bu yıl da benzer bir süreç yaşayabiliriz. Öte yandan, üretim maliyetlerindeki artışın sürmesi ve artan fiyatların yatırım aracı olarak otomobile olan talebi artırmaya devam etmesi halinde satış rakamları güçlü bir şekilde devam edecektir.

İŞTE 2. ELDE EN ÇOK İSTENEN MODEL!

C segmenti aile otomobilleri fiyat/performans ve konfor açısından en çok tercih edilen araçlar arasında yer alıyor. Bu segmentte yer alan yerli üretim araçlar, muadillerine göre sunduğu fiyat avantajı ile bu segmentte en çok tercih edilen araçlardır diyebiliriz.

‘5 YILLIK DİZEL C SEGMENTİNİN FİYATI 550 BİN TL’

Elimizdeki veriler bize ikinci el pazarında en fazla talebin 5 yaş ve üzeri araçlarda olduğunu gösteriyor. 2023 Nisan-Mayıs döneminde 5 yaşında ve tercih edilen dizel otomatik c-segment aile otomobillerinin fiyatları 550 bin TL civarında. Mevcut ortam ve elimizdeki verilere göre yaz aylarında fiyatların artmasını bekliyoruz. Ancak seçim sonrası talep bugünkü kadar yüksek olmazsa fiyat artışları yapay olmayan dengeli bir şekilde devam edebilir.

Kaynak: milliyet.com.tr


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.