Ağır ticaride satışlar yüzde 48 arttı

0Ağır Ticari Araç pazarı geçen yılın aynı dönemine göre %48 büyüdü. TAİD, azami brüt araç ağırlığı 3,5 ton ve üzeri ticari araçlar ile bunları tamamlayan treyler ve diğer üstyapıları içeren ağır ticari araç sektörünü bir araya getiriyor.

Üyelerinin ithal ve yerli ürünleri altında ağır ticari araç, otobüs, treyler ve araç üstü ekipman pazarının çok önemli bir bölümünü temsil eden TAİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Hoşgören, yönetim kurulu ve üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda 2023 yılının ilk yarısı değerlendirildi.

Ağır Ticari Araç pazarı 2023 Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %48 büyüdü. Bu dönemde satılan toplam araç sayısı ise 22.052 adet oldu. Böylece 2022’de yılı 38.149 adet araç satışı ile kapatan sektör, ilk altı ayda geçen yılın toplam hacminin %58’ine ulaştı.

Uzun yol ve yurt içi lojistikte kullanılan kamyon satışları 2023 yılı Ocak-Haziran döneminde bir önceki yıla göre %48 artarak 13.451 adet olarak gerçekleşti. İnşaat, madencilik, dağıtım ve navlun ve atık yönetimi dahil olmak üzere uygulamalar için 16 ton veya üzeri kamyonların satışı %54 artışla 5.631 adede, 16 tonun altındaki kamyonların satışı ise %36 artışla 2.970 adede yükseldi.

Yarı römork pazarı 2023 Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %66 arttı. Satış sayısı 9.325 oldu. 2023 yılı Haziran ayı itibarıyla toplam yarı römork pazarı bir önceki yılın Haziran ayına göre %19 artarak 1.172 adet olarak gerçekleşti. Ağır Ticari Araç pazarı ise 2023 yılı Haziran ayında 2022 yılı Haziran ayına göre artış göstererek 3.654 adet olarak gerçekleşti. TAİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Hoşgören bu tabloyu değerlendirerek; Ağır vasıta sektörü, uzun yol taşımacılığından yurt içi lojistiğe, dağıtıma, inşaata, madencilik ve atık yönetimine kadar pek çok alanda ekonomilerin nabzını tutuyor.

Genel olarak tüm imalat, sanayi ve hizmet dalları ağır ticari araç sektörünün sunduğu ürün ve çözümlerle bir şekilde ilerliyor. 2023’ün ilk yarısına baktığımızda aslında sene başındaki tahminimize paralel bir gidişat görüyoruz. Bu artışların bir kısmı geçen yılki taleplere işaret ederken, araçlarımızın tanıtıldığı birçok alanda da bir ivme yakalandığını söylememiz gerekiyor.

2016-2019 yılları arasında daralan bir piyasanın ardından 2020 yılından itibaren piyasa normal seviyelerine dönmüştür. 2023 yılında yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen ekonomide hız kesmemiş ve sektörlerde hareketlilik devam etmektedir. Bu hareketliliğin yarattığı bir talep vardı. Uluslararası lojistik hizmetleri, lojistik firmalarının maliyet sorunlarına rağmen artarak devam etmektedir. Cirodaki ivmenin getirdiği tüm zorluklara rağmen yatırımlar devam ediyor” dedi.

TAID gibi yatırım denklemlerini yakından takip ettiklerini söyleyen Burak Hoşgören; “Alımları, ülkemiz ve yurt dışı ekonomisini, ticaret akışlarını etkileyen faiz oranları ve vergi uygulamaları gibi konuları detaylı bir şekilde takip ediyoruz. Bugün Türkiye’de ağır ticari araç sektörü, ana sanayi, yan sektör, distribütör, yetkili satıcı ve servisler başta olmak üzere 150 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor ancak diğer sektörlerle olan etkileşimimiz düşünüldüğünde daha da büyük bir tablo ortaya çıkıyor.

Sektörümüzün enerjisi dönüşüyor Burak Hoşgören yaptığı açıklamada; “Dünyamız, iklim değişikliğinin yarattığı zorlukları ele alma ve karbon ayak izimizi azaltma konusunda acil bir ihtiyaçla boğuşuyor. İklim değişikliğinin zorluklarıyla yüzleşirken, her endüstrinin sürdürülebilir uygulamaları benimsemesi zorunludur ve ağır vasıta endüstrisi de bir istisna değildir.

Halihazırda bir karbon ayak izine sahip olan sektörümüz, emisyonları azaltmak, enerji verimliliğini artırmak ve temiz ve yeşil teknolojilerin benimsenmesini teşvik etmek için cesur adımlar atıyor. Derneğimiz çatısı altındaki tüm markalarımız enerji dönüşümüne öncülük etmekte ve bu konuda titizlikle çalışmaktadır.”


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.