Adblue nedir, ne işe yarar? Adblue fiyatı ne kadar?

0

Adblue fiyatı bu ürünü araçlarında kullanmak isteyen kişiler tarafınca çoğunlukla araştırılıyor. Adblue tam olarak dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan, su berraklığında, ürenin deiyonize su içinde %32,5 oranındaki çözeltisi olarak adlandırılabilir. Araçların egzoz sistemlerinde, bu maddeyle meydana getirilen kimyasal katalitik ayrıştırma esnasında azotoksitler (NOx), azot gazına (N2) ve su buharına (H2O) dönüştürülür.

ADBLUE DEPOSU NASIL OLMALI?

Günümüzde AdBlue kullanımı, Euro 6 standartlarını sağlamak için zorunluluk haline gelmiştir. AdBlue -11 °C’nin altında dondurulmuş olduğu için, araçlarda deposu ısıtmalı olarak sunulmaktadır ve değişik boyutlarda olabilmektedir. AdBlue, Türkiye genelindeki akaryakıt istasyonlarının birçoğundan temin edilebilmektedir.

ADBLUE KULLANIMI

AdBlue sıvısı, dizel yakıta kıyasla fazlaca daha azca yer kaplamaktadır. Mesela, karışım oranı %4 olduğunda, 1000 litre dizel yakıt için bir tek 40 litre AdBlue gerekir. AdBlue sıvısının karışım oranı sabittir ve dizel yakıta bakılırsa ayarlanır. SCR sistemini kullanan motor imalatçılarına bakılırsa, SCR sistemini kullanan taşıtlarda, SCR sistemini kullanmayan taşıtlara bakılırsa %6’ya kadar yakıt tasarrufu mümkün olmaktadır.

ADBLUE FİYATI NE KADAR?

5 litrelik, 10 litrelik ve daha büyük boyutlarda satılan Adblue fiyatı markaya bakılırsa değişmekle beraber averaj 5 litresi 99 TL ile 200 TL içinde değişebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.