2024 Peugeotnun elektrikte atak yılı olacak

0


Türkiye’de elektrikli araçların geçişini yakından takip ettiklerini ve pazarda lider olmayı hedeflediklerini belirten,
Peugeot CEO’su Linda Jackson şunları söyledi: “Bu sadece rakamlarla ilgili bir mesele değil. Önemli olan bu rakamlara yüksek kalite ve en iyi müşteri deneyimi ile ulaşmaktır. Öyleyse hazır olun. Yeni modellerimizle önemli bir adım atıyoruz” dedi. Yeni Peugeot 208’in 2024 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini kaydeden Jackson, şöyle devam etti:
“İkinci çeyrekte 3008 elektrikli. Hafif ticari araç gamımız yılın ikinci yarısının ortasında yenilenmiş haliyle pazara sunulacak. Yeni 5008 üçüncü çeyrekte çığır açıcı bir atak yapacak. STLA orta dediğimiz aslında ilk orta platform aracı olan E-3008 SUV’a büyük güvenimiz var. Menzili 525 km olan aracın 700 km menzilli versiyonu da çıkacak” dedi.

600 binin üzerinde adet satıldı

Markanın bu yılın ilk yarısında 600 binden fazla araç satışı yaptığına dikkat çeken Jackson, şunları söyledi: “Bu yüzde 6’lık bir büyüme. Stellantis Grup içerisinde (14 marka arasında) neyi temsil ettiğimizi göstermek için şunu söyleyeyim; Peugeot markası tüm grup satışlarının 1/5’ini yani %20’sini temsil ediyor. Bu tüm dünya için geçerlidir. “29 Avrupa ülkesi arasında Stellantis satışlarının üçte birini PEUGEOT marka araç portföyümüz oluşturuyor.”

Ekim ayı sonunda Türkiye’de 64 binin üzerinde satış gerçekleştiğine dikkat çeken Jackson, şöyle konuştu: “Geçen yıla göre yüzde 180 büyüme yaşandı. Pazar payımız yüzde 6,7 oldu. Bu %2,8’lik bir artışı temsil ediyor. “Bu sonuçlar bizi pazarda beşinci sıraya yerleştiriyor” dedi. Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, “Bu yıl Türkiye’de satışta başladığımız yere geri dönmeyi planlamıyoruz. 2024 yılında ulaştığımız seviyeyi korumak bir numaralı önceliğimiz olacak” dedi. Önümüzdeki yıl Türkiye için küresel E-Lion stratejisi doğrultusunda elektrik yılı olacak” dedi.

Direksiyon tipi değişecek

Tüketicinin araç satın alırken ilk tercihinin tasarım olduğunu vurgulayan Jackson, özellikle i-cockpit’in önemli olduğunu söyledi. Küçük direksiyonu 10 yıl önce hayata geçirdiklerini anımsatan Jackson, “Bu tip sistem 11 milyon araçta kullanılıyor” dedi. Yapmak istediğimiz i-cockpit’i biraz daha geliştirmek, değiştirmek ve direksiyon simidini başka bir şeyle değiştirmekti. Evet Hyper Square dediğimiz bir sistem. Bunu bir direksiyondan ziyade bir nevi direksiyon merkezi olarak düşünebilirsiniz. Bunu bir fantezi olarak düşünmeyin. Şahsen şimdi böyle bir araç kullandım. Aslında aracın süspansiyonuna elektronik bağlantıyla bağlanan bir sistemdir. Çok daha sezgisel. Artık neredeyse bir bilgisayar oyununa benziyor. Eğer daha önce bir video oyunu oynadıysanız bunu biliyorsunuzdur. Buna benzer bir sistem. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde bunu Peugeot araçlarında da göreceğiz” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom