200 istasyon güneşle çalışacak – Araba Haberleri

0

 

2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir enerji işletmesi olmak hedefiyle küresel faaliyetlerini sürdüren Shell, Türkiye’deki çevreci  faaliyetlerini artırma sonucu aldı. Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet  Erdem; “Gezegenimizin geleceği için küresel ısınmanın 1.5 C derecenin altında kalmasını sağlayacak net sıfır hedeflerini ve küresel iklim eylemlerini destekleyen öncü kurumlardan biriyiz.

Bu doğrultuda hedefimiz 2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir enerji şirketi olmak. Dünya genelinde müşterilerimize kullandıkları enerji ürünlerine düşük ve sıfır karbonlu alternatifler belirleme ve kullanma mevzusunda destek olmaya ve bu ürünler için talep yaratmaya odaklanıyoruz” dedi. Bu vizyonu ve deneyimi Türkiye’nin gelişimi için aktarmak suretiyle Shell, bir taraftan mevcut enerji kaynaklarının bu geçişe hizmet etmesini sağlarken bir taraftan da enerji dönüşümünün yenilikçi ve sürdürülebilir bir halde gerçekleşmesi için çalışıyor.

Türkiye’de güneş enerjisi alanında yatırımlarına devam ediyor. Derince’deki Madeni Yağ Tesisi’ne 950 kW çatı güneş enerjisi sistemi kuran Shell’in ek olarak bugün 38 istasyonu elektriğini güneşten temin ediyor. 2023 yılı sonunda enerjisini güneşten alan Shell istasyon sayısının 200’e çıkması hedefleniyor.

TOGG ile ortaklaşa iş

1923’ten bu yana Türkiye’nin gelişimi ve ilerlemesi için ilklere ve yeniliklere imza attıklarını ifade eden  Erdem; “Türkiye’de etkinlik gösterdiğimiz “Mobilite”, “Madeni Yağlar Üretim ve Pazarlama”, “Filo Çözümleri”, “Ticari Yakıtlar”, “Enerji ve Gaz”, “Doğalgaz ve Petrol Arama”, “Havacılık”, “Kimya” ve “Denizcilik” alanlarında devamlı yatırıma odaklandık, ülkemizin gerekseme duyduğu üretim, istihdam ve operasyonları hayata geçirdik. Böylece geçtiğimiz 100 yılda, ilk kurşunsuz benzin, ilk elektronik pompa, ilk elektronik Taşıt Tanıma Sistemi, ilk farklılaştırılmış yakıt Shell V-Power, ilk sadakat programı Shell Club Smart Card, internasyonal bir kurum olarak ilk doğalgaz ticareti, ilk Premium market konsepti ve daha birçok ilkte Shell’in imzası var. ”dedi.

Shell, TOGG’un elektrikli vasıta şarj çözümleri sunan Trugo şirketi ile stratejik iş birliğide  başlattı.  Erdem; “Elektrikli vasıta kullanıcılarına kesintisiz bir tecrübe yaşatmak için Türkiye’nin elektrikli otomobili TOGG’un şarj çözümleri sunan Trugo şirketi ile stratejik bir iş birliğine imza attık. İş birliğimiz kapsamında  81 ilde 180 kWs üstü şarj cihazları ile tüm elektrikli vasıta kullanıcılarına hizmet vermek için beraber çalışacağız. 400 lokasyonda 600’den fazla yüksek süratli şarj aleti kuracağız. Cihazlarda yüzde 100 yenilenebilir enerji deposu kullanacağız” Açıklamasını yapmış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.