2.el satışlar 6 milyona koşuyor

0

(*6*)

Senenin başından bu yana, ikinci el vasıta tutarları %40’ın üstünde artmış durumda. 2022 yılı sonuna kadar, ülkemizdeki ikinci el otomobil alış/satış hacminin senelik 6 milyon adetin üstüne ulaşacağını öngörüyor.

Sektör yetkililerinden Mehmet Çelikol elektrikli araçlar pazarının da 2023’de oldukca gelişmeye aday pazarlardan biri bulunduğunu söylerken, bu pazardaki gelişmelerin ikinci el pazarına da yansımalarının olacağını belirtti. Çelikol, şöyleki konuştu:

“Son 5 yılda, ülkemizdeki toplam otomobil adetindeki gelişme oranı senelik %3-4 bandında seyrederken, elektrikli ve hibrit vasıta kategorilerinde %100’ü aşan oranlarda senelik gelişme gerçekleşti. Halen minik bir pazar olsa da devletimizde elektrikli vasıta pazarı ciddi bir gelişim içinde. Öteki taraftan, ülkemizdeki elektrikli vasıta sayısı Almanya benzer biçimde gelişmiş ülkelere kıyasla aşağılarda. Kısaca, Almanya’da elektrikli araçlar pazarın %2.2’sini teşkil ederken, devletimizde bu oran hemen hemen %0.1 bile değil. Bu evet azca fakat içinde oldukca büyük bir potansiyeli de barındıran bir veri. 2023’de elektrikli vasıta pazarında mühim gelişmeler yaşanacağını, bunun ikinci ele de kesinlikle yansımaları olacağını öngörüyoruz.”

Dijital dönüşüm

pazarda son yıllarda, e-ticaret kanalları ve dijital kanallar üstünden ikinci el vasıta satışının popüler hale geldiğiin vurgulayan Çelikol “Bilhassa kısa sürede, senelerdir geleneksel kanallardan vasıta satan büyük kurumsal markalar da e-ticaret yayınlarını yoğun olarak kullanmaya başladı.Öteki taraftan, edinim ekonomisi mevzusu ikinci el pazarında da önemini artırıyor. Bu deneyimi elde eden yada katkı sunan teknolojilerin pazarda önemi artacak, bunların başını da suni zeka uygulamaları çekecek. 2. el pazarı dünyada ve Türkiye’de halen geleneksel yönü baskın bir sektör. En oldukca dönüşüme gereksinim duyan sektörlerin de başlangıcında. Bu ortamda, pazarımızda dijital dönüşüm hız kesmeyecek. Pazardaki firmalar kendilerini birer teknoloji şirketi olarak konumlandırıp bu yönde strateji geliştirecekler. Otomobil endüstrisi oyuncuları, artan dijitalleşme dahil olmak suretiyle yeni iş modelleri üstüne daha oldukca yoğunlaşacaklar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket