125cc motorunu B sınıfı ehliyetle kullanabilir miyim? 125 cc lisansına B lisansı dahil mi? Resmi Gazete detayı!

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Son zamanlarda B lisansı sahiplerinin 125 cc motosiklete binebilmeleri büyük merak konusu haline geldi. İnternette bu konuyu araştıran birçok kişi net bilgi arıyor. B sınıfı ehliyete sahip motosiklet kullanabilir miyim? Geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından önemli bir açıklama yapılmıştı. Bu açıklamanın ardından konuya ilişkin son durum Resmi Gazete'de ortaya çıktı.

İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

Bakan Yerlikaya, 125cc motorların B sınıfı ehliyetle kullanılmasına imkan verecek çalışmalara değindi. “Ben de bir motosikletçiyim. Son zamanlarda motosikletlerden kaynaklanan ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında artış var. Bu nedenle motosiklet sürücülerinin daha küçük motor kapasiteli motosikletleri kullanabilmeleri için eğitim almaları çok önemli ve gerekli. 125 cc B sınıfı ehliyetli Tehlikeli motosiklet kullananlar koruyucu ekipman ve kask kullanmıyor: “Kendisine ve diğer sürücülere zarar veren motosiklet sürücülerine yönelik denetimlerimiz artarak devam edecek”. dedi.

125 CC MOTOR B SINIFI LİSANS İLE KULLANABİLİR MİYİM?

Resmi Gazete'de yayımlanan 'Karayolu trafik yönetmeliğinde değişiklik içeren Yönetmelik' ile 'B' sınıfı ehliyete sahip olanlar belirli koşullar altında 125cc'ye kadar motosiklet kullanabilecek. “Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca Tecrübe açısından en az 2 yıl geçerli B sınıfı ehliyete sahip olmak, gerekli sağlık koşullarına sahip olmak ve ehliyetin 5 yıl içerisinde geçici veya kalıcı olarak iptal edilmemiş olması aranacaktır.

Belirtilen sürücü kursu kursunu tamamlayıp uygulamalı sınavı geçmeniz ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen A1 sınıfı sertifikanın ehliyet sistemi kayıtlarına kaydedilmesi durumunda, ehliyetle çalıştırılabilen motosikletler A1 sınıfı ehliyete sahip olabilir. Her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere Türkiye sınırları içerisinde kullanılmamalıdır. Düzenleme sadece kişisel kullanım için geçerli olacak, ticari faaliyetlerde kullanılan motosikletler bu uygulamanın kapsamı dışında tutulacak.

B lisanslı 125 cc motor kullanabilir misiniz?  125 cc B ehliyetine dahil mi?  Resmi Gazete detayıİçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlarının ortaklaşa uygulayacağı düzenlemeyle ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

“Bu durumla ilgili olarak gerekli kod sürücü belgesi sistemi kayıtlarına ekleniyor ve sürücü belgesine kod yazılmıyor. Ancak söz konusu kişiler dilerlerse sürücü belgelerini sürücü belgesine kayıt ettirebilirler. 2 yıl Sistem kayıtlarında bu kod bulunan kişinin, bu fıkrada sayılan şartlardan birini kaybetmesi veya “5500 sayılı Kanun uyarınca ehliyetin geçici veya kalıcı olarak geri alınması durumunda”. 2918 sayılı Kanun uyarınca bu yetki, emniyet teşkilatları veya sürücü belgesi vermeye yetkili kuruluşlar tarafından başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilir. Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.”

B lisanslı 125 cc motor kullanabilir misiniz?  125 cc B ehliyetine dahil mi?  Resmi Gazete detayı125 CC MOTOR HANGİ LİSANS İLE KULLANILABİLİR?

Türkiye'de B sınıfı ehliyet sahipleri 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 125 cc'ye kadar motosiklet kullanma hakkına sahip oldu. Bu düzenleme, sürücülerin daha küçük, daha ekonomik motosiklet kullanabilmesi amacıyla getirildi. Ancak bu hakkın kullanılmasının bazı şartları ve kuralları vardır:

Yaş sınırı: 125 cc motosiklet kullanabilmek için B sınıfı ehliyete sahip olmanın yanı sıra en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir.

Eğitim: 125cc motosiklet kullanmak isteyen B sınıfı ehliyet sahiplerinin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir kurumdan “Motosiklet Kullanma Eğitimi” alması ve bu eğitimi başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Bu eğitim motosiklet kullanımı ve güvenli sürüş teknikleri ile ilgili temel bilgileri kapsamaktadır.

Eğitim sertifikası: Eğitimi başarıyla tamamlayan sürücüler, eğitim sonunda sertifika alıyor. Bu belge ile trafik müdürlüklerine başvuru yapılarak mevcut ehliyetlere “A1 sınıfı motosiklet” dolaşım hakkı eklenebilir.

A1 sınıfı ehliyet, motor kapasitesi 125 cc'yi, gücü 11 kW'ı geçmeyen motosiklet sürücülerine verilir. Motor gücü 35 kW'a (47 beygir gücüne kadar) kadar olan motosikletler A2 sınıfı ehliyetle sürülebilir. Yani A2 ehliyeti ile 500 cc'ye kadar deplasmana sahip motosiklet kullanabileceğinizi düşünebiliriz.

Ehliyet, kurs ve ehliyet ücreti ne kadar? Sürücü kursu fiyatları 2024, ehliyet sınav ücretleri!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir