05 Plaka nerede? 5 Hangi şehrin plakası? 5 Hangi ilin plaka kodu?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Bu noktada Amasya ilinin plaka numarası olarak 05 plaka kodu karşımıza çıkmaktadır. Amasya İli'nin tüm ilçelerinde 05 plaka koduyla başlayan ve kendi harf gruplarıyla devam eden plaka sistemi bulunmaktadır.

05 Plaka nerede?

Ülkemizde özellikle şehirlerarası yolculuklarda sıklıkla karşılaşılan farklı plaka kodları 81 ilin alfabetik sırasına göre belirlenmektedir. Bu belirli plaka kodları birçok konuda büyük önem taşıyor.

İl plaka kodu denince merak uyandıran ve araştırmaya konu olan plaka kodu 05 kodudur. Bu kodun hangi ile ait olduğu sorusunun cevabı Amasya ili olarak verilmektedir. Amasya iline ait olan 05 kodunu bu ilde ve çevre illerde sıklıkla görebilirsiniz. Şehir merkezine gittiğinizde çoğu araçta 05 plaka kodunu görmek şehrin Amasya ili olduğunu gösterir.

5 Hangi şehrin plakası?

Plaka kodu taşıyan tüm araçlar; Kullanımı, söz konusu aracın tanınmasını ve gerekli devlet makamlarından bilgi alınmasını sağlar. Bu sistem sayesinde kayıtlı araçtan kimin sorumlu olduğunu biliyoruz. Ayrıca aracın yola elverişli olduğunu da beyan ederiz. En çok talep edilen ve araştırılan konular arasında yer alan 05 plaka kodu, sistemdeki ilk numaralardan biri olması nedeniyle büyük merak uyandırıyor. 05 plaka kodu Amasya iline aittir.

5 Hangi ilin plaka kodu?

Ülkemizde plakalar ilk kez 1962 yılında kullanılmaya başlanmıştır. 1962 yılında il statüsüne sahip olan 67 il alfabetik sıraya göre sıralanmıştır. Plaka kodları 01 ile 67 arasında değişmekte olup, 01 Adana ile başlayıp 67 Zonguldak ile bitmektedir. Ancak il sayısı arttıkça plaka kodları 68'den 81'e kadar devam etti. Amasya plaka kodu 05'tir. Ayrıca plaka üzerinde 05 rakamının hemen ardından gelen harflere bakarak o aracın hangi Amasya ilçesinden geldiğini de öğrenebilirsiniz.

04 Plaka nerede? 4 Hangi şehrin plakası? 4 Hangi ilin plaka kodu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir